Na całym świecie mają problemy, ale Polacy mają to w nosie. Volkswagen właśnie został najlepiej sprzedającym się autem w Polsce

Volkswagen wciąż jest liderem w całej Europie, ale jego sprzedaż spada, a przewaga nad konkurentami topnieje. W Polsce jednak jest zupełnie inaczej.

W marcu sprzedaż aut Volkswagena w Polsce była aż o 27 procent większa niż rok temu. Marka tym samym wspięła się na pierwsze miejsce na rynku, detronizując Skodę (również należącą do koncernu VW). Na trzecim miejscu jest Toyota.

Polski wynik Volkswagena zaskakuje, bo gdzie indziej teauta sprzedają się coraz gorzej. Sprzedaż VW w marcu spadła: w całej Europie o 1,6 procent, na świecie o 2,7 procent, a na rynku niemieckim już o 6,3 procent w stosunku do tego co było rok temu. Udział grupy VW w europejskim rynku spadł właśnie do poziomu najniższego od 2011 roku. 

Widać wyraźnie, że marka płaci za aferę związaną z oszustwami przy pomiarach emisji spalin. Globalny skandal powoduje, że na tradycyjnie najlepszych rynkach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej Volkswagen radzi sobie coraz gorzej. Ale u nas jest zupełnie inaczej. Najwyraźniej jesteśmy mniej wrażliwi jeśli chodzi o kwestie tego, co tak naprawdę samochody wypluwają przez rury wydechowe, a bardziej przemawia do nas wieloletnia renoma niemieckiego producenta.


Osobnym tematem jest to, co w ogóle dzieje się na polskim rynku. Marzec był świetny, sprzedano blisko 40 tysięcy nowych aut – to o 16,7 procent więcej niż rok temu. Dla porównania: w całej Europie sprzedaż wzrosła o 5,7 procent. A akurat marzec jest w branży samochodowej bardzo ważny – to sezonowo najlepszy miesiąc w roku.


Jeśli chodzi o marki, to w miejsce, które robi konkurentom Volkswagen na rynku europejskim najsprawniej wpycha się BMW, któremu sprzedaż w marcu wzrosła o ponad 15 procent. Ładnie rośnie sprzedaż Fiatów i Renault.

Zmiana sprzedaży samochodów w marcu 2016 w sztukachZmiana sprzedaży samochodów w marcu 2016 w sztukach ACEA

Oczywiście nawet przy takim spadku sprzedaży jak w marcu Volkswagen jeszcze długo pozostanie liderem w Europie. W tym roku na pewno nikt go nie dogoni.

Najpopularniejsze samochody w Europie w marcu 2016Najpopularniejsze samochody w Europie w marcu 2016 ACEA

Wszystkie dane pochodzą z raportów ACEA - Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów.

Więcej o: