Nie zapłacisz 15 zł, rząd odetnie ci prąd? To "demoniczny obraz"

Niepłacenie składki audiowizualnej nie spowoduje odcięcia prądu, tylko interwencję skarbówki - uspokoił w poniedziałek w radiowej Trójce Krzysztof Czabański, wiceminister kultury koordynujący reformę mediów publicznych.

Opłata audiowizualna, za posiadanie telewizora i radia, którą chce wprowadzić rząd PiS, będzie pobierana przez dostawców energii elektrycznej razem z rachunkami, ale nie będzie dodawana do kwoty za energię, tylko stanowić będzie osobną należność. - Wszelkie opowieści, że jeśli ktoś nie zapłaci całej sumy, to mu wyłączą prąd, można między bajki schować. Proszę nie tworzyć takich demonicznych obrazów - podkreślił Krzysztof Czabański. - To urzędy skarbowe będą egzekwować opłatę od osób, które nie
będą chciały uiścić jej przy pierwszej propozycji - poinformował.

Z punktu widzenia technicznego - jak stwierdził Czabański - sprzedawcy prądu będą dopisywać składkę audiowizualną do faktur, które i tak wystawiają i wysyłają obywatelom, i informować urząd skarbowy, jeżeli pieniądze nie wpłyną na konto.- Nie będą weryfikować, czy ktoś ma zwolnienie od składki czy nie, bo tym się będzie zajmować urząd skarbowy, ani przeprowadzać żadnych innych czynności - opisał minister w radio.

Opłata, która ma zastąpić abonament, jest częścią projektu tzw. "dużej" ustawy medialnej, która ma dotyczyć TVP, Polskiego Radia i PAP, i ma wynosić między 12 a 15 zł. Tzw. duża ustawa medialna ma przekształcić media publiczne ze spółek skarbu państwa w nowe media narodowe, będące państwowymi osobami prawnymi (de facto składają się na nią trzy ustawy, które zostaną złożone w Sejmie pod koniec kwietnia lub na początku maja). Z punktu widzenia finansów mediów publicznych (a w przyszłości
narodowych) w zmianach chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić powszechność ich finansowania, gdyż w tej chwili abonament radiowo-telewizyjny płaci tylko 7,5 proc. obywateli i są to głównie ludzie starsi i biedniejsi.

Planowana opłata ma być niższa od abonamentu i obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.