Wchodzisz do Starbucksa w Niemczech, a na twojej kawie zarabia... firma z Wrocławia

Wchodzisz do Starbucksa gdzieś w Niemczech, wydajesz kupione za złotówki euro i zarabia na tym firma z Wrocławia, bo to teraz jej biznes. AmRest kupił znaną sieć.

AmRest Holdings SE podpisała umowę ze Starbucks Coffee Company dotyczącą nabycia operatora sieci Starbucks w Niemczech (144 lokale) za szacunkowo 41 mln euro. Umowa wejdzie w życie 23 maja. Plany firmy z siedzibą we Wrocławiu są bardzo ambitne. AmRest planuje potroić liczbę Starbucksów w Niemczech.

Największa część biznesu AmRest Holdings to restauracje KFC i Pizza Hut w Polsce, ale współpraca ze Starbucksem robi się teraz coraz ważniejsza. Zaczęło się w 2008 roku na rynku czeskim. Od tego czasu spółka poszerzyła zakres działalności w segmencie kawiarni o kolejne rynki: Polskę, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Słowację, gdzie pierwszy lokal Starbucks ma zostać otwarty do połowy 2016 roku.

Historia marki Starbucks w Niemczech rozpoczęła się w 2002 roku wraz z otwarciem dwóch lokali w Berlinie. Obecnie sieć w tym kraju liczy 158 kawiarni, z których 144 to lokale własne Starbucks, będące przedmiotem transakcji. Pozostałe 14 punktów zarządzane jest przez niezależnych licencjobiorców. Niemiecki biznes stanowi największą sieć kawiarni Starbucks w kontynentalnej części Europy, podkreślono.

- Niemcy to jeden z najbardziej zamożnych krajów w regionie i jednocześnie jeden z globalnych liderów pod względem spożycia kawy. Transakcja wzmocni obecność AmRest na rynku kawiarni oraz utwierdzi mocną pozycję marki Starbucks w Niemczech jako lidera w tym segmencie - podsumowano w komunikacie. A założyciel AmRestu Henry McGovern dodał, że finalizacja transakcji umożliwi zwielokrotnienie skali biznesu spółki.

AmRest Holdings SE jest największą niezależną firmą prowadzącą sieci restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej i ma siedzibę we Wrocławiu. Spółka rozwija również działalność w Europie Zachodniej, Rosji, Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Firma od 11 lat jest notowana na GPW. Po ogłoszeniu inwestycji w Starbucksa w Niemczech jej akcje poszły w górę o blisko 6 procent i są najdroższe w historii

Akcje Amrestu drożeją po informacji o przejęciu Starbucksa w NiemczechAkcje Amrestu drożeją po informacji o przejęciu Starbucksa w Niemczech investing.com

W ciągu ostatniego roku na akcjach AmRestu na GPW można było zarobić ponad 70 procent.

McCafe, Starbucks czy Costa? Która kawiarnia oferuje nam najlepszą kawę?

Więcej o: