Amerykanie stworzyli najszybszy pociąg świata. Porusza się z prędkością ponad 1000 km/h

Amerykański pociąg magnetycznej lewitacji z napędem rakietowym ustanowił nowy rekord prędkości na kolei. Maszyna poruszała się z prędkością ponad 1018 km/h!

Testowany przez US Air Force, siły powietrzne Stanów Zjednoczonych magnetyczny pociąg, rozwinął prędkość umożliwiającą mu przejechanie siedmiu boisk piłkarskich w ciągu dwóch sekund. Z Warszawy do Katowic przejechałby w 20 minut.

Testy przeprowadziła 846 testowa eskadra US Air Force w Holloman Air Force Base, ośrodku badawczym i konstrukcyjnym rakiet w stanie Nowy Meksyk.

W tym celu zbudowano tor o długości 640 metrów. Pociąg wyposażono w napęd rakietowy, nad torowiskiem unosił się dzięki działającym w ciekłym helu magnesom nadprzewodzącym.

 

Szybsza kolej bez tarcia

Kolej magnetyczna porusza się bez kontaktu z torem, dzięki czemu eliminowany jest efekt tarcia. Tego typu pociągi mogą więc mknąć szybciej niż konwencjonalne przy użycie tej samej dawki energii.

Eksperymenty z koleją magnetyczną przeprowadzano już na początku XX wieku, Niemcy w latach 30. opracowały nawet plany budowy takiego systemu, jednak za najważniejszego prekursora lewitujących pociągów uważa się profesora Erica Laithwaite'a z londyńskiego Imperial College. W latach 60. zbudował on pierwszą na świecie testową linię kolei magnetycznej o długości 1,6 km.

Pierwszą, mającą praktyczne zastosowanie linię, uruchomiono na początku lat 80. w Birmingham. Dziś na świecie istnieją trzy magnetyczne linie kolejowe: najdłuższa w Szanghaju, japońska Linimo w prefekturze Aichi, a także w Daejon, w Korei Południowej.

Więcej o: