Będzie kolejna fabryka motoryzacyjna w Polsce? Gigant z Niemiec chce u nas wydać blisko miliard euro

Nowa fabryka Daimlera powstanie na Dolnym Śląsku – pisze "Rzeczpospolita" powołując się na nieoficjalne informacje. Zakład ma produkować silniki do samochodów marki Mercedes, należącej do koncernu Daimler.

Informacje o planach Niemców pojawiają się od kilku tygodni. Polska była wymieniana wśród potencjalnych lokalizacji nowego zakładu. Także przez prezesa Mercedes Benz Manufacturing, który mówił o tym podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie. Konkurowaliśmy jednak z Węgrami i Rumunami, którzy przedstawili mocne oferty. O fabrykę walczyli też Słowacy, z którymi niedawno przegraliśmy w staraniach o budowę zakładu Jaguara Land Rovera.

Według "Rzeczpospolitej" decyzja o wyborze Polski miała zapaść w miniony piątek. Nie ma jednak jej oficjalnego potwierdzenia ze strony niemieckiej. Także polskie Ministerstwo Rozwoju nie chce komentować informacji gazety. Jak powiedziała nam rzeczniczka resortu Marta Lau, rozmowy jeszcze trwają i za wcześnie, by ogłaszać ich wynik.

Warta 800 milionów euro inwestycja ma powstać w okolicach Jawora na Dolnym Śląsku, który starał się o wspomnianą fabrykę Jaguara Land Rovera. W zakładzie produkującym zaawansowane technologicznie silniki Mercedesa pracę będzie mogło znaleźć nawet 1,5 tysiąca osób.