Polski złoty jest najsłabszy na świecie. Jeszcze raz obniżą nam rating?

W ciągu ostatniego tygodnia euro podrożało o 17 groszy, a dolary o 16 groszy. Ostatni raz z taką falą wyprzedaży złotego mieliśmy do czynienia na początku stycznia, tuż przed obniżką polskiego ratingu.

Kurs dolara w naszym kraju wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca o blisko 2 procent. Z jednej strony to niewiele, ale w tym czasie generalnie na świecie dolary drożały tylko u nas i na Filipinach. Wszędzie indziej taniały. To pokazuje, że to właśnie złoty (i waluta filipińska też) wygląda ostatnio wyjątkowo słabo. 

Złoty słabnie wyraźnie także w stosunku do walut z naszego regionu, na przykład do forinta. Nie jest więc to kwestia ucieczki kapitału zagranicznego z całego naszego regionu. Nie ma zresztą powodów do takiej ucieczki. Najprawdopodobniej inwestorzy znów obawiają się tego, że jedna z dużych agencji ratingowych może Polsce obniżyć ocenę.

W styczniu spotkało nas to ze strony Standard & Poor’s. Teraz na 13 maja zapowiadana jest publikacje oceny ze strony agencji Moody’s. Znów, podobnie jak na przełomie grudnia i stycznia pojawiają się na rynku obawy, że rating pójdzie w dół.

Na ten czynnik wskazuje też to, ze tanieją polskie obligacje.

Gdyby dziś polski rząd pożyczał pieniądze na rynku, musiałby płacić największe odsetki od ponad dwóch miesięcy – 3,11 procent rocznie za pożyczkę na 10 lat. Dla porównania Niemcy za taką samą pożyczkę dziś płaciliby tylko 0,30 procent rocznie. Tracące na wartości obligacje rządowe mogą oznaczać, że inwestorzy obawiają się o to, że po kolejnej obniżce ratingu polski rząd będzie musiał więcej płacić na rynku za pożyczane pieniądze. Z kolei rosnące wydatki budżetu gwarantują, że do pożyczania tych pieniędzy Polska będzie zmuszona w większym stopniu niż dotychczas.

Dodatkowo są też inne czynniki, których rynek się boi i przez które złoty się osłabia:

- nadal nie wiadomo jaka ostatecznie będzie wersja ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych. Bank Morgan Stanley pisał wczoraj w swojej analizie, że to główne ryzyko związane z Polską

- nowa Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza obniżania stóp procentowych w Polsce, a obniżki zwykle powodują osłabienie waluty

- władze unijne pracują nad nowymi zasadami, które mają ograniczyć możliwość sprzedawania przez rządy obligacji bankom w danym kraju. Gdyby to weszło w życie polski rząd miałby problem, bo w Polsce obligacje rządowe kupują właśnie głównie polskie banki (mogą sobie dzięki temu obniżyć podatek bankowy)

- dane o polskiej gospodarce za marzec były słabe, a i w strefie euro nie dzieje się nic pozytywnego, jest więc ryzyko, że wzrost gospodarczy będzie wolniejszy niż wcześniej zakładano

Oczywiście możliwe, że tak samo jak w styczniu, jak już Moody's obniży nam rating to rynek po trzech dniach uzna, że tak naprawdę nic się nie stało i złoty znów się umocni. Ale aby tak się stało najpierw trzeba poczekać do 13 maja. 

Więcej o: