Rosjanie muszą oszczędzać, bo inflacja pożera ich dochody. Tak źle nie było od lat

Rosjanie przeznaczają już ponad połowę swoich miesięcznych zarobków w na zakup żywności. Spadające realne dochody zmusiły ich do znacznego ograniczenia innych wydatków – wynika z badania Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Publicznej.

W lutym tego roku udział wydatków na żywność (do tej grupy zaliczono też alkohol i papierosy) sięgnął 50,1 proc. ogółu wydatków. Tak źle nie było od czasu kryzysu z lat 2008-2009. Zdaniem autorów raportu, udział wydatków na żywność w budżetach gospodarstw domowych w kolejnych miesiącach będzie dalej rósł.

Z kolei z badania firmy Nielsen wynika, że odsetek Rosjan zmuszonych do ograniczania wydatków wzrósł w I kwartale tego roku do 76%. Obecnie 59% badanych nie stać na wydatki na rozrywkę, 61% odkłada na przyszłość zakupy odzieży, zaś 52% oszczędza na zakupach żywności, zastępując droższe produkty tańszymi. Wartość wyliczanego przez tę firmę indeksu zadowolenia konsumentów spadła do najniższego poziomu w całej historii badań, prowadzonych od roku 2005. Rekordowo niski jest też odsetek Rosjan, którym po opłaceniu rachunków i zaspokojeniu podstawowych potrzeb pozostają do dyspozycji jakiekolwiek nadwyżki finansowe.

Słabe nastroje i konieczność oszczędzania nie wzięły się znikąd. PKB Rosji skurczył się w ubiegłym roku o 3,9%. Na ten rok Bank Światowy prognozuje dalszy spadek, choć już tylko o 1,9%. Inflacja w ubiegłym roku wyniosła 12,9%, w tym zaczęła nieco wyhamowywać i w lutym wróciła do jednocyfrowych wartości. Najbardziej optymistyczne prognozy zapowiadają zbicie jej w 2016 r. do niecałych 7%. To głównie z powodu wzrostu cen, realna wartość przeciętnego wynagrodzenia zmniejszyła się w 2015 r. o 9,5%. Poniżej oficjalnej granicy ubóstwa (wyznacza ją dochód w wysokości 10 tys. rubli, czyli około 125 euro) żyje w Rosji 19 mln spośród 143 mln obywateli, jednak Bank Światowy prognozuje, że pod koniec roku takich osób będzie już 20,3 mln.

Komentarze (210)
Rosjanie muszą oszczędzać, bo inflacja pożera ich dochody. Tak źle nie było od lat
Zaloguj się
 • crueltruth

  Oceniono 35 razy 25

  Srednie zarobki w rosji sa na poziomie naszych minimalnych a trzeba pamietac, ze srednia ma w Rosji duzo mniejszy procent pracujacych niz u nas (w Polsce ok. 1/3 pracujacych) ceny z wyjatkiem oplat komunalnych, benzyny, papierosow i najpodlejszej wodki generalnie wyzsze niz u nas. Bieda jest wszechobecna. Tak wlasnie wyglada panstwo zarzadzane od 17 lat przez grupe KGBowskich bandytow z st Petersburga. No ale Krym ich ...

 • fuqu

  Oceniono 30 razy 22

  Zastanawiający kraj.
  - około 15% całej ziemi uprawnej w tym 40% czarnoziemu - kłopoty z wyżywieniem się.
  - cała Tablica Mendelejewa do dyspozycji - a surowa ropa i gaz jako główny towar eksportowy
  - potężne środki wydawane na naukę - kałach i samoloty bojowe jako główne produkty myśli technicznej
  - z racji skali kraj na pewno ciekawy turystycznie - mniej turystów niż w Portugalii

  Jeśli zamiast żyć i dać żyć innym jedynym celem staje się panowanie nad innymi za wszelką cenę,
  efekty są jakie są. Wojna i zbrojenia to kosztowna zabawa i czasochłonna.

  Mam wrażenie, że p Putin mentalnie żyje jeszcze w latach 60-tych XX wieku,
  a co za tym idzie tak też się zachowuje.

 • adolfiutin11

  Oceniono 25 razy 9

  Rosja to szkolny przykład jak z kraju bogatego w surowce, dobra naturalne, olbrzymie powierzchnie, dużą liczbę ludności itd. zrobić pariasa Świata :)

 • teaforme

  Oceniono 5 razy 5

  Kilka niescislosci, obecnie liczba ludnosci w Muscovy to niecale 133 mln a nie 143 mln, spadek GDP Muscovy o 1,9% na 2016 byl prognozowany na koniec 2015, obecnie zarowno IMF, WB jak i prawie wszystkie wieksze banki na Swiecie skorygowaly te progrozy i obecnie spodziewany spadek GDP Muscovy za caly 2016 uwaza sie srednio na 3,6% z negatywnymi prognozami, czyli ze te dane moga byc skorygowane ponownie w negatywnym kierunku, na okolice spadku 4,5-5%

 • dejtrejder

  Oceniono 7 razy 5

  Ale politykę putina popierają prawda? To penis im w oko :)

 • sailor2016

  Oceniono 9 razy 5

  Ciekawe kiedy się opamiętają?

 • slawczan

  Oceniono 9 razy 5

  I jak tu nie napisać, że nie ma jak top dobra zła wiadomość z rana. Najważniejsze, że Krymnasz. Po wyborach 25.10 myślałem, że nie durniejszego narodu niż Polacy ale zapomniałem o Rosjanach

 • wunderwaffen

  Oceniono 12 razy 4

  "Tak źle nie było od 2008 roku"

  Szansa na to, że bandyci spokornieją pojawi się dopiero gdy będzie tak źle jak w 1941 roku.
  Ten bandycki naród potrzebuje takiego łupnia jaki otrzymał od Niemców w II połowie 1941 roku, wtedy może spokornieją i poczują empatię do mniejszych narodów które wciąż najeżdżają i mordują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX