To już pewne. Gigant motoryzacyjny zainwestuje w Polsce. W Jaworze powstanie fabryka Mercedesa

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler potwierdził w komunikacie to, o czym media spekulowały już od kilku tygodni.

W Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie fabryka produkująca silniki do samochodów marki Mercedes, której właścicielem jest Daimler. 

Wartość inwestycji na pierwszym etapie to około 500 milionów euro, czyli ponad 2 miliardy złotych. Zatrudnienie w fabryce ma znaleźć kilkaset osób. Początek produkcji planowany jest na 2019 rok.

Daimler w komunikacie prasowym pisze, że decyzja o lokalizacji i wdrożeniu projektu jest zależna od ostatecznych zobowiązań dotyczących warunków inwestycyjnych, w tym udzielenia pomocy publicznej na inwestycję w Jaworze. Wsparcie projektu pomocą publiczną polskiego rządu potwierdziło już Ministerstwo Rozwoju. 

24 kwietnia "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje, podała, że Daimler zdecydował się na budowę fabryki w Polsce. Według dziennika, do końca w rywalizacji miały się liczyć też trzy inne lokalizacje – na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Kilka dni temu niemiecki koncern poinformował, że w zakłady Mercedesa na Węgrzech zainwestuje 600 milionów euro, między innymi zbuduje tam fabrykę karoserii.

Źródło: Daimler