Złoty wyraźnie słabszy od forinta. Czeska korona poza konkurencją

Minął rok od wygranych przez Andrzeja Dudę wyborów prezydenckich. Od tego czasu złoty wyraźnie się osłabił. A co się stało w tym czasie z innymi walutami środkowo-europejskimi?

Kurs waluty to jeden z najlepszych wskaźników mówiących o sile gospodarki danego kraju i jej perspektywach. Kiedy rośnie, zwykle oznacza to, że gospodarka się rozwija lub istnieją pierwsze oznaki, że tak się zaczyna dziać. Kiedy spada, wtedy najczęściej nad gospodarczym krajobrazem pojawiają się pierwsze czarne chmury – np. rząd planuje ryzykowne reformy lub spada eksport z powodu rozwijającego się globalnego kryzysu. Zwykle też im mniejsze są wahania kursu danej waluty, tym bardziej stabilną i przewidywalną gospodarkę ma kraj, którą ją posiada.

Ponad rok temu z naszym złotym było wyśmienicie. Umacniał się i nie brakowało takich, którzy prognozowali, że ten proces będzie kontynuowany. MarketWatch, popularny amerykański portal, doradzał np. swoim czytelnikom by wtedy, w trudnych niepewnych czasach, inwestować w złotego. Nasza waluta, zdaniem londyńskiego komentatora serwisu, wydawała się nawet bardziej bezpieczną przystanią niż złoto czy szwajcarski frank!

Jeżeli jednak ktoś wtedy posłuchał rad znalezionych na stronach portalu MarketWatch, zrobił kiepski interes. W połowie kwietnia za euro trzeba było zapłacić 4,02 zł. W przeddzień pierwszej tury wyborów prezydenckich około 2-3 grosze więcej, miesiąc po drugiej turze już 4,19 zł, a dzisiaj około 4,35 zł. Euro w stosunku do złotego umocniło się od połowy maja do teraz niecałe 7 proc.

W tym samym czasie dużo lepiej radziły sobie waluty innych krajów Europy Środkowej. Euro wobec forinta umocniło się o jakieś 1,5 proc., a w stosunku do korony czeskiej osłabiło o 1,5 proc. Czesi są tutaj bezkonkurencyjni. Rozkładają nas w przedbiegach. To wszystko widać na poniższym wykresie. Niebieska linia to kurs euro względem złotego, różowa względem forinta, a żółta względem czeskiej korony.

A co z dolarem? Złoty też przegrywa

W ciągu roku złoty stracił w stosunku do dolara minimalnie tylko mniej niż w stosunku do euro. Za to kurs forinta i czeskiej korona wobec amerykańskiej waluty prawie się nie zmienił. Ten pierwszy ciut stracił, korona niewiele zyskała – patrz poniższy wykres.
Tak na marginesie, to w styczniu dolar wobec złotego zyskiwał nawet 14 proc., ale na szczęście to jego umocnienie nie trwało zbyt długo. Wystarczające jednak długo, by znacząco utrudnić w pierwszym kwartale życie polskim firmom mającym spore zobowiązania w dolarach. Wśród jest np. LPP – największa polska firma odzieżowa.

„Nieznaczny” problem frankowy

Frankowicze nie powinni przejmować się specjalnie osłabieniem złotego. Frank wobec złotego w ciągu roku umocnił się o skromne 1,2 proc. Raty we frankach są tylko niedużo wyższe niż były w maju ubiegłego roku. Oczywiście po drodze było gorzej – w styczniu szwajcarska waluta w stosunku do naszej zyskiwała około 5 proc. Ale to minęło wielkiego dramatu nie ma.
Co nie znaczy oczywiście, że forint i korona czeska znowu nie pobiły tutaj znacząco naszego złotego. Frank wobec waluty, którą się płaci w Budapeszcie stracił od maja ubiegłego roku około 4 proc., a w stosunku do czeskiej korony nawet niemal 7. Fajnie byłoby wziąć rok temu w Czechach kredyt frankowy

Tekst pochodzi z portalu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Komentarze (95)
Złoty wyraźnie słabszy od forinta. Czeska korona poza konkurencją
Zaloguj się
 • agzum

  Oceniono 4 razy 2

  Idąc tym tokiem rozumowania, gazetko, złoty był najsilniejszy za poprzednich rządów PIS, a najsłabszy rok po przejęciu władzy przez PO.

 • shamickgaworski

  Oceniono 6 razy 2

  Co niektorzy tutaj troche wiedzy maja - oslabianie czy umuocnianie waluty nie jest w wartosciach absolutnych iz to 100% zle a to 100% dobre.
  Przyklad.
  Slabysz zloty to lepszy dla eksportu w Polski, gorzej na import.
  Wiec jablka bedzie sie esportowac lepiej (tylko gdzie a to juz inna polityczna sprawa) natomiast import Mercedesa bedzie drozszy.
  Jesli zloty sie umocni to bedzie odwrotnie, eksport koszykow do ofirary w kosciele (cos w czym Polska pewnie jest dobra) bedzie tracic natomiast import Mercedesow bedzie troszeczke tanszy.

  Ogolnie jednak z uwagi na to iz w Polsce wiekszosc sie importuje (niestety) ... slabszy zloty jest bardziej negatywny nizli mocny zloty ... co ogolnie mowiac jest prawda dla wielu krajow ... np USA tez chce dolara mocnego aby jak najwiecej moc importowac ... choc nie jest to tak wspaniale dla eksportow ...

 • america_n_beauty

  Oceniono 1 raz 1

  No proszę, a pod koniec 2011 i początku 2012 euro było po 4,5 zł - kto wtedy był prezydentem... no szybko, szybko z odpowiedzią...

 • jeunesse1

  Oceniono 1 raz 1

  Co za brednie....Akurat jest odwrotnie. Skąd wy macie te informacje, pewnie od Michnika....

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 5 razy 1

  "Złoty wyraźnie słabszy od forinta" bo forint po latach odrabia otchłań, w którą go wrzucili socjaliści
  "Czeska korona poza konkurencją" bo choć dziesięć lat temu PKB w Polsce i Czechach były porównywalne to dziś w Polsce wynosi 12 495 USD a w Czechach 19 526 USD czyli o 56% więcej - to zasługa straconych ośmiu lat.
  Zaś w stosunku do Euro złotówka od października 2015, a więc jeszcze czasów PO, straciła 5 %. Słownie: pięć procent.
  I tyle.

 • pirex

  Oceniono 3 razy 1

  To śmieszne, licznik komentarzy pokazuje 20 , a widoczne są tylko 3

  Brawo GW

 • panhoryzontu

  Oceniono 5 razy 1

  „Nieznaczny” problem frankowy.Frankowicze nie powinni przejmować się specjalnie osłabieniem złotego.

  Jak zamiast zaplacic za 1 dom musza zaplacic za 2 domy, to faktycznie zaden problem.
  PO tez tak myslalo i dlatego PO przegralo, a PIS wygral.

  Frankowicze nie powinni przejmować się specjalnie osłabieniem złotego.

 • kkes

  Oceniono 27 razy 1

  "Wyraźnie osłabła"??? :D:D:D:D:D
  Zabawne. Jak chcecie zobaczyć wyraźne osłabienie to polecam 10cio letnie wykresy walutowe z tej samej stronki. Szczególnie polecam to co się działo po pół roku rządów Tuska w pierwszej połowie 2008

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX