Airbus wydrukował elektryczny motocykl, wkrótce wydrukuje również samolot

Spółka zależna od lotniczego giganta Airbusa wyprodukowała motocykl elektryczny, którego zasadnicze elementy wydrukowano na drukarce 3D.

"Light Rider" waży zaledwie 35 kilogramów i jest o 30 proc. lżejszy od innych motocykli z elektrycznym napędem. Czyni go to prawdopodobnie najlżejszym motocyklem na świecie. Jest napędzany silnikiem o mocy 6 kW - informuje APWorks, spółka zależna Airbusa.

Według informacji producenta maszyna rozpędza się do 80 km/h, a 45 km/h osiąga w 3 sekundy. Jedno pełne ładowanie akumulatora pozwala na przejechanie 60 km. W ostatni piątek przejażdżkę tym motocyklem odbył szef Airbusa Tom Enders.

Wehikuł ma kosztować 50 tys. euro i nie wejdzie do produkcji seryjnej. APWorks wyprodukuje ich 50 sztuk jako rodzaj promocji zdolności produkcyjnych. Chętni na "Light Rider" muszą dziś wpłacić 2 tys. euro zaliczki.

Airbus Light RiderAirbus Light Rider fot. Airbus Group

Wyjątkowa rama 3D

Rama maszyny wygląda jak byłaby wydrążona, co pozwoliło na obniżenie masy całej konstrukcji. Jak podkreśla Joachim Zettler, prezes APWorks wyjątkowość motocykla polega właśnie na wydrukowanej ramie, która powstała dzięki drukarce 3D.

- Struktura nie mogła powstać dzięki użyciu konwencjonalnych technologii produkcyjnych takich jak frezowanie czy spawanie – wyjaśnia Joachim Zettler.

Rama wykonana jest bowiem z aluminium, a właściwie - jak wyjaśnia APWorks - stopu aluminium o wytrzymałości bliskiej tytanu. Jest on uzyskiwany przez łączenie cienkich warstw materiału.

Za chwilę samolot 3D Airbusa

Teraz Airbus chce zastosować to rozwiązanie w produkcji samolotów. W czerwcu, podczas salonu lotniczego w Berlinie, grupa planuje zaprezentować prototyp dwusilnikowego samolotu wydrukowany za pomocą drukarki 3D.

Więcej o: