Nie kupuj teraz złota. W najbliższych tygodniach powinno tanieć

W ciągu tygodnia uncja złota staniała o 200 złotych. Przeceny nie spowodowały jednak gospodarcze zawirowania czy wydarzenia polityczne na świecie. Złoto tanieje, bo w perspektywie kilku miesięcy mają zostać podniesione stopy procentowe w USA.

Polacy polubili inwestowanie w złoto. Uważają je za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania, a 7,2 procent rodaków ocenia złoto jako najbardziej zyskowną inwestycję. W zeszłym roku kupiliśmy 6 ton żółtego kruszcu, więcej niż rok wcześniej.
Polacy, którzy uwierzyli w złoto długo zresztą zacierali ręce. Od początku roku do połowy maja kruszec podrożał o około 20 procent. I wtedy trend odwrócił się.

Czarny tydzień dla wyznawców złota

Zaczęło się od spekulacji, które wkrótce potwierdziła szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Janet Yellen. 27 maja publicznie powiedziała, że "podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach, mogą być właściwe". To wystarczyło, by kurs złota w ciągu tygodnia spadł o 200 zł.

Wszystko zaczyna się w USA

Dlaczego dość mglista zapowiedź podwyżki stóp za Oceanem tak bardzo wpłynęła na notowania złota? Powodów można wskazać kilka.

Po pierwsze wyższy koszt pieniądza, oznacza wyższe oprocentowanie lokat, które tradycyjnie konkurują ze złotem o pieniądze inwestora, bo również są postrzegane jako bezpieczne.

Drugim powodem jest to, że podwyżka stóp w USA powinna wzmocnić amerykańską walutę, a zazwyczaj mocniejszy dolar oznacza niższą cenę złota, która wyrażona jest właśnie w dolarze.

Po trzecie wreszcie, Fed nosi się z zamiarem podwyżki stóp procentowych z powodu poprawy w amerykańskiej gospodarce. Mocna ekonomia USA oznacza z kolei, że mniej inwestorów zechce skorzystać z bezpiecznej przystani i w złocie chronić majątek przed rynkowymi perturbacjami.

A dlaczego inwestorzy już dyskontują przyszłe podwyżki w cenie kruszcu? Po prostu rynek zawsze wyprzedza ostateczne decyzje, a po drugie Yellen chyba zbyt dużo i przedwcześnie ujawniła. Np. James Bullard, szef Fed w St. Louis wprost przyznał, że ma krytyczne zdanie co do ostatnich wypowiedzi członków Fed, które jego zdaniem dawały zbyt dużo wskazówek co do przyszłości. Jego zdaniem, pozbawiło to Fed możliwości podejmowania decyzji jedynie w oparciu o pojawiające się dane.

Najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się 15 czerwca. Większość analityków w USA obstawia jednak, że amerykański bank centralny powstrzyma się z podwyżką na tydzień przed brytyjskim referendum na temat Brexitu. Dlatego zakładają, że amerykańskie stopy procentowe najprawdopodobniej pójda w górę w lipcu. 

Więcej o:
Komentarze (32)
Nie kupuj teraz złota. W najbliższych tygodniach powinno tanieć
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 8 razy 6

  Panie Karolu... prosze nie brac przykladu z p. Wielgo... bo w internecie nic nie ginie, tu jest artykul z 13 maja tego roku czyli napisany 2 tygodnie temu.... czy ma pan schizofrenie, czy osobowosc dwubiegunowa??

  next .g azeta .pl/n ext/7,151003,20067660,zloto-wraca-do-lask-juz-dawno-tak-mocno-nie-drozalo.html

 • badziewiak66

  Oceniono 2 razy 2

  Złoto nie ma ceny, jest wartością samą w sobie. Bankierzy od lat uwięzili złoto i to wydobyte i to jeszcze nie wydobyte. Przejęli nad nim kontrolę. Ta kontrola była by doskonała gdyby pozbawili każde państwo prawa do emisji swojej waluty. Oczywiście do tego dążyli. Sytuacja wygląda dzisiaj tak, że jest kilka państw które są w stanie , w sytuacji takiej potrzeby, wyemitować swoją walutę opartą na złocie, a wiec realny pieniądz , który zawsze wyprze ten fiducjarny i obronić swój system i swój rynek. Ten ruch na pewno ma na celu wywołanie paniki , by ci którzy złoto posiadają szybko sie go pozbyli. Przed nami wielką rozgrywka i złoto odegra w tej grze pierwszoplanową rolę. Bankierzy usiłują zatem skupić wszystko co jest w prywatnych aktywach. radzę trzymać złoto , nawet jeżeli jego cena spadnie do 1 grosza za kilogram.

 • korgan123

  Oceniono 2 razy 2

  Ekonomatołki z Gazety pamiętajcie o jednym. W Polsce cena złota zależy od ceny złota :) ORAZ OD CENY DOLARA. Jeżeli złoto pójdzie w dół a dolar w górę to w Polsce cena złota może się nie zmienić albo nawet wzrosnąć. W Polsce złoto było najtańsze kiedy dolar był najsłabszy. Ale dla specjalistów z Gazety to chyba za trudne

 • pan.szklanka

  Oceniono 6 razy 2

  Kupujcie ołów. Szwajcarzy rzekomo budowali z niego osłony w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Tymczasem samo urządzenie to kamień filozoficzny, w którym ołów zamieniany jest w złoto. Te wszystkie bozony Higgsa to taka sama ściema jak bakterie i wirusy. Nikt ich nie widział.

 • cezarykaminski

  Oceniono 3 razy 1

  "Polacy polubili inwestowanie w złoto"... jak ja nie trawie takich farmazonów. (Amber Gold najlepiej wyleczył Polaków z inwestowania w złoto) Jacy "Polacy"? Jakie są dane by tak pierniczyć? Ile złota Polacy "zainwestowali" w ostatnim roku? Konkrety!!!!!!

 • ovo_sapiens

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli ktoś ślini się na widok wzrostu ceny złota o 10% a potem wpada w panikę bo spadło o 4% więc "trend się odwrócił" to jest duda a nie inwestor. Prawidłowy sposób inwestowania w cokolwiek jest następujący: kupuję w dołku i trzymam i wisi mi to jaka jest cena. Za N lat jak cena będzie 5 razy wyższa to sprzedaję 1/5 tego co mam. Pieniądze odzyskałem, a mam nadal 80% inwestycji. Wszyscy już zapomnieli, że srebro nie tak dawno było po 10-12 PLN a potem nagle po 130/oz?

 • rroarr1979

  Oceniono 1 raz 1

  Brednie. Mocny dolar oznacza droższe złoto. Prześledźcie sobie wykresy analizy technicznej, zanim zaczniecie pisać dziwne teorie.

 • Jędrzej Kowalski

  Oceniono 1 raz 1

  A co pan redaktor powie na taką koncepcję, że złoto tanieje, ale USD/PLN idzie w górę. Bo wg mnie to wzrosty na dolarze bilansują spadki cen złota. I ostatecznie cena złota wyrażona w PLN jpozostanie w miejscu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX