Rozwód przez telefon. Prawnicy nie będą już potrzebni? Zastąpią ich aplikacje

Rozwód dwojga związanych z sobą ludzi jest sam w sobie procesem trudnym i ciężkim. Pojawiła się aplikacja, która ma ułatwić ten proces, choćby przez odciążenie kieszeni. Pozwoli przebrnąć przez zawiłą procedurę sądową bez udziału prawnika.

Z aplikacją przejdziesz przez rozwód

Aplikacja amicable - co oznacza „przyjazny” lub „polubowny” na razie dostępna jest w Wielkiej Brytanii. Może być przydatna, dopóki przyszli rozwodnicy zachowują rozsądek i potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać, nie robią to za nich prawnicy. Wtedy jest szansa na polubowne załatwienie sprawy, a koszty porad prawnych mogą znacznie spaść.

Aplikacja amicableAplikacja amicable Aplikacja amicable

Amicable łączy emocjonalne wsparcie i informację prawną z narzędziami prawnymi umożliwiającymi przejście samodzielnie całej procedury prawnej wymaganej przez prawo do momentu, gdy strony zwracają się do sądu o orzeczenie rozwodu. Obejmuje ujawnianie aktywów i uzgodnienie, jak będą one podzielone, a także ustalenia na nową drogę życia i kwestie rodzicielstwa.

66 tys. rozwodów rocznie

Aplikacja, o której pisze brytyjski The Guardian, jest obecnie w otwartym betateście. Opłaty będą naliczane miesięcznie. Oczekuje się, że średnia subskrypcja będzie trwać od trzech do sześciu miesięcy. 

Chętnych nie powinno brakować. Najnowsze dane z Anglii i Walii wskazują, że orzeka się tam 115 tys. rozwodów rocznie. Średnio rozstaje się tam 42 proc. par. Koszty rozwodu mogą się wahać się od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy funtów. Prawnik za godzinę pracy przy spornej sprawie może liczyć sobie nawet 200-300 funtów.

Nie inaczej jest w Polsce, gdzie w 2014 roku rozwiodło się 66 tys. par. U nas za prawnika trzeba zapłacić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.