Goldman Sachs wytypował zwycięzcę Euro 2016. Polska? Mamy większe szanse od Włochów

Zwycięzcą nadchodzących mistrzostw Europy będzie Francja, a prawdopodobieństwo zwycięstwa Polski oceniane jest na 1,5 proc. - wynika z analizy Goldman Sachs.

By sporządzić prognozę, Goldman Sachs zbadał 4719 meczów międzynarodowych, rozegranych od 1958 roku, swoją analizę oparł także na ratingu Elo, określającym moc piłkarskich reprezentacji narodowych.

Polska nie jest bez szans

Zespół analityków Goldman Sachs pod przewodnictwem głównego ekonomisty banku Jana Hatziusa jest zdania, że największe szanse na wygranie turnieju ma jego gospodarz, Francja. Prawdopodobieństwo tego faktu eksperci oceniają na 23,1 proc. 19,9 proc. szans na zwycięstwo w Euro 2016 mają Niemcy, 13,6 proc. Hiszpania, 10,5 proc. Anglia, 8 proc. Portugalia.

Najmniejsze szanse na mistrzostwo Starego Kontynentu ma Albania (0 proc.), Irlandia Północna i Walia (po 0,1 proc.).

Szansa na wyjście naszej reprezentacji z grupy wynosi według Goldman Sachs 68,9 proc., to więcej niż w przypadku Włoch, Turcji czy Szwecji. Polska ma też większą niż Włochy szansę na awans do półfinału (31,2 - 27,2 proc.), ćwierćfinału (13,3 -  11,1 proc.) i finału (4,8 - 4,5 proc.). W ewentualnym finale szanse obu reprezentacji na zwycięstwo zrównują się i wynoszą 1,5 proc.

Jeżeli chodzi o naszych grupowych rywali, to analitycy Goldman Sachs najwyżej oceniają reprezentację Niemiec, której dają 95,7 proc. szans na wyjście z grupy i 19,9 proc. na zwycięstwo w turnieju. Dwa oczka wyżej od Polski uplasowała się Ukraina (68,8 proc. szans na wyjście z grupy i 1,9 proc. na zwycięstwo w Euro). Najgorzej wypada Irlandia Północna (30,3 proc. szans na wyjście z grupy, 0,1 proc. na triumf w mistrzostwach).

Ranking ma być aktualizowany po każdym dniu rozgrywanego we Francji od 10 czerwca do 10 lipca br. turnieju.

To tylko matematyka

Jak podkreślają autorzy rankingu, piłka nożna jest grą nieprzewidywalną. Podobne wyliczenia przed mistrzostwami świata w 2014 roku oceniały szanse Brazylii na wygraną na 48 proc. Canarinhos przegrali jednak w półfinale 1-7 z późniejszymi triumfatorami mistrzostw, Niemcami. System z 2014 roku nie przewidział ponadto eliminacji Hiszpanii i Włoch już w fazie grupowej.

To nie obrazki ze strefy wojny. Tak wygląda Francja tuż przed Euro 2016

FRANCE-POLITICS/PROTESTS-OILFRANCE-POLITICS/PROTESTS-OIL STEPHANE MAHE / REUTERS / REUTERS

Więcej o: