Ten kraj przez trzy godziny był pozbawiony prądu. Nie uwierzycie, z jakiego powodu

Kenię we wtorek przez trzy godziny pokryły ciemności. Przyczyną nie były jednak ekstremalne warunki pogodowe czy błąd ludzki. Zawiniła... małpa.

Przyczyny blackoutu mogą być różne, najczęściej chodzi o ekstremalne warunki atmosferyczne, awarie w elektrowni czy błąd człowieka. W ostatni wtorek z przerwami w dostawach prądu zmagali się Kenijczycy, jednak prawdopodobnie żaden z nich nie wpadł na przyczyny kłopotów.

We wtorek wieczorem kenijskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem energii poinformowało, że ogólnokrajowe przerwy w dostawie prądu spowodowała małpa.

Reakcja łańcuchowa w hydroelektrowni

Zwierzę pokonało zabezpieczenia przed dzikimi zwierzętami i weszło na dach elektrowni wodnej w Gitaru w środkowej Kenii. Małpa spadła na transformator i przewróciła go. Spowodowało to reakcję łańcuchową pozostałych urządzeń i stratę 180 MW energii. W efekcie przez ponad trzy godziny Kenijczycy w różnych częściach kraju nie mieli w domach prądu. Nie podano, czy małpa przeżyła incydent.

Kenijskie przedsiębiorstwo energetyczne uspokaja, że przypadek był odosobniony, a zakład w Gitaru jest wyposażony w elektryczne ogrodzenie chroniące przed zwierzętami.

Blackouty nie tylko w Kenii

Przerwy w dostawach prądu nie są domeną jedynie krajów Trzeciego Świata. Mieszkańcy Warszawy z pewnością pamiętają listopad 2006 roku, kiedy to zwarcie w stacji wysokiego napięcia spowodowało dwugodzinną przerwę w dostawach prądu na Mokotowie, Ursynowie, Ochocie, w Wilanowie i we Włochach.

Chwile grozy przeżyli za to mieszkańcy Nowego Jorku 14 sierpnia 2003 roku, którzy po wyłączeniu prądu zaczęli zastanawiać się, czy to nie kolejny zamach terrorystyczny.

Okazało się, że na szczęście nie. Wskutek błędu pracownika jednej z elektrowni przerwano dostawy energii elektrycznej w regionie Ohio, Nowego Jorku, New England, Massachusetts, Connecticut, Michigan, Ontario, Pensylwanii, północnego New Jersey, a po stronie kanadyjskiej - w prowincji Quebec. Prądu nie miało około 50 mln ludzi.

Z gigantycznymi, obejmującymi wielkie populacje przerwami w dostawach prądu, mieliśmy do czynienia na Jawie i Bali w 2005 roku (100 mln osób) i w 2012 roku w Indiach (620 mln osób).

Więcej o:
Komentarze (7)
Ten kraj przez trzy godziny był pozbawiony prądu. Nie uwierzycie, z jakiego powodu
Zaloguj się
 • tomaszdrobik86

  Oceniono 2 razy 2

  Młody człowiek, który to pisał niestety nie znał ani podstaw elektrotechniki, ani języka angielskiego. Niestety, ale chłop nawet nie wie jak wygląda transformator, bo akurat takiego nawet king kong by nie przewrócił. A dwa na BBC jest informacja, że transformator zrobił 'trip' co wcale nie znaczy, że się przewrócił, tylko, że zadziałało zabezieczenie i wyłączyło transformator, ale najwyraźniej w google translatorze tego nie było.

 • starsailor3

  Oceniono 2 razy 2

  Sorry, ale jak małpa przewróciła transformator i to doprowadziło do zaniknięcia ponad 100 MW mocy to nie mam pytań...

 • hr.barry.kent

  Oceniono 2 razy 2

  Małpa przewróciła transformator? Ile ważył ten transformator? Ciekawe jaka małpa to była... Najlżejszy transformator SN jaki znalazłem waży ok. 500 kg, ale taki nadawałby się w elektrowni jedynie na tzw. "potrzeby własne" zakładu. Transformatory rozdzielcze dużych mocy ważą już ok. 20 ton. Coś takiego miałaby przewrócić małpa? Nie wiem czy goryl by przewrócił najmniejszy transformator (0,5t) - urządzenie posadowione na szynach i o nisku umieszczonym środku ciężkości.
  Coś tu śmierdzi (spaloną małpą z pewnością, ale chyba nie tylko).

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Thriller z malpa w roli glownej. Malpa sie otrzepala, a transformator lezy powalony.
  Monkey tripped a transformer to nie tipped a transfomer, maupy z gimbazy.
  Wyszly wam jaja.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 3 razy -1

  Małpa w czerwonym!

 • elinstal

  Oceniono 2 razy -2

  To dziwne, w Kanadzie mieszka prawie tyle ludzi, co w Polsce, a w jednej tylko prowincji 50 mlnów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX