Frank już po 4,10 zł! A w najbliższych dniach może być jeszcze droższy

Złoty kolejny dzień mocno tanieje. Od rana do godzin popołudniowych do franka szwajcarskiego stracił ponad 5 groszy. Polska waluta osłabia się, a frank drożeje przez obawy o Brexit.

Za franka szwajcarskiego trzeba płacić najwięcej od połowy stycznia, kiedy po obniżce ratingu Polski przez agencję S&P był po prawie 4,13 zł.

Notowania franka szwajcarskiego do złotegoNotowania franka szwajcarskiego do złotego stooq.pl

Złoty w ostatnich dniach się osłabia, bo inwestorzy coraz bardziej się boją, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Przenoszą więc swoje pieniądze na ich zdaniem mniej ryzykowne aktywa, zwane „bezpiecznymi przystaniami” (z angielskiego „safe havens”). Za taką bezpieczną przystań uważane jest między innymi złoto czy właśnie frank szwajcarski.

Czytaj też: Po Brexicie euro może kosztować nawet 5 zł. Członek RPP: "NBP nie powinien interweniować"

Wraz ze zbliżającym się referendum, na Wyspach rosną w siłę zwolennicy Brexitu. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni pojawiło się pięć sondaży z przewagą głosów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według najnowszego badania, które przeprowadził TNS, ta przewaga jest wyjątkowo duża: za opuszczeniem UE jest 47 proc. Brytyjczyków, za pozostaniem we Wspólnocie jest 40 proc.

Czytaj też: Nadchodzi Brexit. Proszę zapiąć pasy. Nadzwyczajne środki ostrożności na rynkach

Referendum w Wielkiej Brytanii odbędzie się 23 czerwca. Do tego czasu złoty może nadal się osłabiać. Jarosław Kosaty, strateg walutowy z PKO BP uważa, że za franka trzeba będzie płacić 4,20-4,30 zł. Złoty ma się też osłabiać w stosunku do innych walut. Według Jarosława Kosatego tuż przed referendum jedno euro może kosztować 4,50 zł.

Notowania euro do złotegoNotowania euro do złotego stooq.pl

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że można spodziewać się zawirowań na rynku walutowym i odpływu inwestorów od złotego. Zapewnił jednak, że Polska jest przygotowana także na zwycięstwo zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. "Zniesiemy każdy wynik i nie będzie on długofalowo wpływał na zdolność MF do realizacji budżetu i realizacji celów państwa polskiego" - powiedział Szałamacha.

Więcej o:
Komentarze (8)
Frank już po 4,10 zł! A w najbliższych dniach może być jeszcze droższy
Zaloguj się
 • iarna

  Oceniono 6 razy 6

  Fran w górę, owsem. Euro po 4,45. To złotówka powoli idzie w kierunku makulatury. bardzo ku4wa dobra zmiana.

 • pardonsik

  Oceniono 7 razy 5

  I gdzie te ryje pisobotenowe - tuzy i geniusze od wszystkiego z podstawami do kapowania i wazeliniarstwa ? "Dobra zmiana " to dla nich zrujnowanie Polski i Polaków .
  Du&a zejdź z tweetera i lansowania sie budyniu i weź w końcu cos zrób - populisto

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 1 raz 1

  Dobra zmiana, 500+ stworzy klasę średnią, prostak ekonomiczny Morawiecki, 500+ zbawi Polską ekonomię.Polacy , nic się nie stało, krach totalny coraz bliżej.

 • maciacho30

  0

  BUHHAHAH dobrze Wam tak PISuary! sami se wybraliście lewacki rząd! PIS to partia lewicowa o znamionach komunistów!

 • adam.radwanski

  Oceniono 2 razy 0

  Skur...syny spekuluja.....pewnie znowu czosnkojady sie wzbogaca..

 • ovo_sapiens

  0

  Szwajcarzy dowiedzieli się z gazet, że podnoszą u nas pensję minimalną, więc podkręcili potencjometr od kursu swojej waluty. Coby ta nadwyżka została w bankach, a nie w monopolowych. Obieg zamknięty...

 • jnd

  Oceniono 3 razy -1

  Widac ze frank to niezle oszustwo, maly kraj a waluta rosnie najszybciej ze wszystkich.Komu oplaca sie te piramide nakrecac? Dziwne ze z madrych glow nikt tego dokladnie nie wie.
  Moim zdaniem to wynika z oszustwa,. Kredyty w euro zostaly zaksiegowane sztucznie niezgodnie z prawami bankowymi jako kredyty frankowe i w ten sposob waluta malego kraju sztucznie zostala napompowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX