W tej konkurencji już wygraliśmy europejskie trofeum. To aż niewiarygodne, jak dobre mamy wyniki

Polskim hitem są jabłka i wiśnie. 1 na 4 jabłka wyprodukowane w Europie pochodzi z Polski, także w przypadku wiśni nasz udział w europejskiej produkcji wynosi 25 proc.

To aż niewiarygodne jak polscy eksporterzy zdominowali europejski rynek warzyw i owoców w 2015 r. Z danych Eurostatu wynika, że jesteśmy największym producentem jabłek i wiśni w UE, drugim producentem truskawek, ogórków oraz marchewek. W produkcji owoców zajmujemy trzecie miejsce w Europie, a w uprawie warzyw - czwarte.

Polska ma już 16,4 proc. udziału w produkcji europejskich owoców oraz 9,1 proc. udziału w produkcji europejskich warzyw. Na rynku owoców wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie (27,1 proc.) i nieznacznie Włosi (18,6 proc.), na rynku warzyw wyprzedzają nas Włochy, Hiszpania i Francja (w tej właśnie kolejności).

wiśniewiśnie Fot. Shutterstock

Co ciekawe zawirowania na rynku rosyjskim wcale nie ograniczyły potencjału polskich sadowników. W 2012 r. - wg Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa - w Polsce wyprodukowano 2 mln 877,3 tys. ton jabłek, w ub. roku już 3 mln 168,8 tys. ton (wg Eurostatu).

Więcej o: