To wyjątkowa okazja. Można zostać współwłaścicielem Gazety Polskiej Codziennie. Właśnie sprzedają nowe akcje

Rafał Hirsch
Wydawcą Gazety Polskiej Codziennie jest spółka Forum, która właśnie stara się o nowy kapitał. Oferta jest publiczna, każdy może kupić ich nowe akcje i zainwestować w jednego z liderów mediów prawicowych w Polsce.

Szczegóły emisji

Jedna akcja kosztuje 60 PLN. Spółka oferuje ich niewiele, bo tylko 3 i pół tysiąca. Można zapisać się na jedną, a można też na wszystkie, nie ma tu ograniczeń.

Niestety istnieje ryzyko, że możemy już nie zdążyć, bo obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, a oferta trwa już od półtora tygodnia. Ale zawsze można spróbować. Termin zapisów na akcje upływa dopiero 4 lipca.

Aby się zapisać, trzeba wysłać trzy egzemplarze wypełnionego formularza pod wskazany adres i wpłata pieniędzy za akcje na wskazany numer konta. Wszystkie szczegóły podaje spółka na swojej stronie.

Ale też trzeba pamiętać o tym, że do kupienia są akcje imienne. Czyli takie, które nie będą notowane na giełdzie, trudno będzie więc je w przyszłości sprzedać. Zresztą statut spółki mówi o tym, że aby sprzedać swoje akcje imienne trzeba mieć zgodę zarządu. Trzeba mu też powiedzieć komu nasze akcje chcemy sprzedać. Wtedy zarząd może się nie zgodzić i zaproponować, że możemy nasze akcje sprzedać komuś z dotychczasowych akcjonariuszy. Trochę ceregieli więc by było. Takie zapisy w statucie poważnie podnoszą ryzyko inwestycji. 

Potencjalne korzyści

Po co więc kupować takie akcje ? Po pierwsze można liczyć na dywidendę w przyszłości. Wydawca GPC na początku swojej działalności zaliczał dość poważne straty, ale w 2015 zarobił już 228 tysięcy złotych. W tylko w pierwszym kwartale tego zysk spółki przekroczył 300 tysięcy złotych. Widać, że od pewnego czasu biznes kręci się coraz lepiej. Przy cenie 60 złotych za akcję cała spółka jest wyceniana na nieco ponad 6 mln PLN.

No a poza tym zwłaszcza osoby o sprecyzowanych zainteresowaniach politycznych mogą za swoistą korzyść uznać możliwość uczestnictwa w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy tej spółki. Będą oni mogli w ten sposób poznać i wymieniać się spostrzeżeniami z takimi osobami jak na przykład Tomasz Sakiewicz, Jan Pospieszalski albo Marcin Wolski, którzy posiadają akcje spółki Forum. Albo z Ryszardem Czarneckim, który jest w radzie nadzorczej. Spotkania z przedstawicielami spółki Srebrna, która kontroluje ponad 60 procent akcji firmy Forum też na pewno byłyby ciekawe. To spółka od początku swojego istnienia powiązana z politykami PiS, która właśnie zabiera się za stawianie na warszawskiej Woli potężnego drapacza chmur

Oczywiście, proszę nawet nie myśleć o próbach przejęcia kontroli nad GPC. Nowa emisja akcji jest na to zbyt mała. Nawet gdyby ktoś kupił całe oferowane 3 i pół tysiąca akcji, to Srebrna kontroluje tych akcji ponad 60 tysięcy. Możemy być co najwyżej udziałowcem mniejszościowym. Ale to i tak może być ciekawa przygoda ;)

Wszystkie dane o spółce Forum i jej biznesie pochodzą z opublikowanego przez nią Dokumentu Inwestycyjnego.

Więcej o: