Brexit: wielkie banki z londyńskiego City mogą przeprowadzić się do Warszawy

Przez Brexit Londyn może stracić status finansowego centrum Europy. Największe światowe banki, które w City mają swoje europejskie siedziby, już zaczynają myśleć o przenosinach. Polski wicepremier Mateusz Morawiecki liczy, że część z nich przeprowadzi się do Warszawy.

Jeszcze przed brytyjskim referendum duże banki ostrzegały, że mogą być zmuszone do przeniesienia części swoich operacji poza Wielką Brytanię, jeśli kraj opuści UE. Dlatego tuż po głosowaniu burmistrz Londynu Sadiq Khan zaapelował do instytucji finansowych z siedzibami w City o pozostanie, ponieważ "Londyn będzie nadal najlepszym miejscem do prowadzenia interesu". Nie wszyscy się z tym zgadzają i jak podaje "Financial Times", część banków już zaczęła przenosiny.

Przeprowadzka banków

Już w lutym Stuart Gulliver, prezes HSBC, jednego z największych holdingów finansowych na świecie z siedzibą w Londynie ostrzegł, że jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, jego bank może przenieść tysiąc pracowników do Paryża.

30 St Mary Axe30 St Mary Axe Fot: Aurelien Guichard / Wikimedia Commons

Zatrudniający w stolicy Wielkiej Brytanii 16 tys. osób amerykański bank JPMorgan, jeszcze przed referendum deklarował, że w razie Brexitu miejsce pracy zmieni od tysiąca do 4 tysięcy pracowników. Po referendum bank zapowiedział, że rozważa przeniesienie części zatrudnionych w inne miejsca.

W dzień po głosowaniu telewizja BBC podała, że w amerykańskim banku Morgan Stanley już trwa przeprowadzka części pracowników, którzy mają trafić do Dublina lub Frankfurtu nad Menem. Jak na razie bank kategorycznie zaprzecza tym doniesieniom.

Brexit może też zagrozić planowanej fuzji Deutsche Boerse i London Stock Exchange.

Brexit szansą dla Polski?

Wśród miast, które mogłyby ugościć opuszczających City bankierów, najczęściej wymienia się Frankfurt, Dublin, Paryż i Lizbonę. Ale mogłaby to być także Warszawa
Informacje, że do stolicy Polski miałaby się przenieść główna siedziba Goldman Sachs, pojawiły się jeszcze przed referendum. Podał je na Twitterze George Eaton, dziennikarz Newstatesman.com. Według niego sugerowali to sami analitycy banku. Nie potwierdza tego sam Goldman Sachs. Jego biuro prasowe w komunikacie powtarza: "Jak już informowaliśmy, nie planujemy żadnych natychmiastowych zmian ani w sposobie, ani miejscu prowadzenia naszej działalności".

Wieżowce WarszawaWieżowce Warszawa Warszawa 2004 r., Arkadiusz Cichocki/ Agencja Gazeta

Pojawienia się w Polsce wielkich banków chce wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. „Staramy się zachęcić instytucje finansowe stamtąd, chcemy skorzystać z tego, że kapitał jest na rekordowo niskim poziomie i przyciągnąć jak najwięcej. Jestem umówiony na rozmowy z instytucjami na ten temat” – powiedział Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami.

Jak Brexit i inne głębokie przemiany w polityce i gospodarce wpływają na przyszłość Polski i Europy? Przeczytaj w tych książkach >>

Więcej o:
Komentarze (160)
Brexit: wielkie banki z londyńskiego City mogą przeprowadzić się do Warszawy
Zaloguj się
 • timroth

  Oceniono 39 razy 29

  A Królowa Elżbieta rozważa przenosiny na Zamek Królweski w Warszawie ;-)

 • kotprezesa

  Oceniono 31 razy 27

  Tak jest!! Do Warszawy!!!
  A potem się je znacjonalizuje!!!
  Chytry plan...

 • blickclick

  Oceniono 37 razy 27

  Co za bzdura. Ktoś coś napisał, bo coś gdzieś usłyszał. Z Canary Wharf do Warszawy. Można się uśmiać.

 • sselrats

  Oceniono 12 razy 10

  A tu juz na nie czeka PiS z podatkami i sentymentami wychodzenia z UE.

 • arius9

  Oceniono 11 razy 9

  Tak, juz sie przeprowadzaja, widzialem wczoraj.

 • kichchi

  Oceniono 10 razy 8

  polska kaczystów jest faworytem nr. 1 do wyjebania z uni

 • neokles

  Oceniono 8 razy 8

  Już widzę jak te wielkie banki przenoszą się do kraju rządzonego przez niedorozwojów intelektualnych z narodowo-socjalistycznego PIS. Przecież narodowcy nienawidzą Żydów, a wiadomo, że tymi bankami rządzą Żydzi ;) więc jakim cudem mieliby zawitać do "białej" Polski? To musiałby być CUD... purymowy :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX