Brexit bardzo dotkliwy. Z giełd wyparowało już więcej pieniędzy niż w 2008 roku. Funt najsłabszy od ponad 30 lat

Poniedziałek to kolejny czarny dzień dla brytyjskiego funta. Pogłębiają się spadki na giełdach. Analitycy z Goldman Sachs policzyli ponadto, że spadki w piątek były gorsze od załamania po upadku Lehman Brothers, które rozpoczęło światowy kryzys finansowy.

Poniedziałek zaczął się na światowych rynkach mniejszymi spadkami niż w piątek. Jednak notowania akcji osuwały się coraz bardziej i np. niemiecki DAX około godziny 15.00 tracił już niemal 2 proc. Podobnie WIG20 – główny indeks giełdy w Warszawie.

Ciężkie chwile przeżywa angielski funt. Wczesnym popołudniem potaniał o kolejne 3,5 proc. w stosunku do dolara, co spowodowało, że spadł do najniższych wycen od 31 lat – dużo poniżej między innymi jego notowań z 2008 roku, kiedy wybuchł globalny kryzys finansowy.

Kurs funtaKurs funta Investing.com

Analitycy dobrze znanej nad Wisłą agencji ratingowej Standard & Poor’s policzyli, że Brexit kosztował już globalne rynki finansowe ponad 2 bln dolarów straty. Tyle wyparowało z giełd w piątek, po ogłoszeniu zaskakujących wyników referendum w Wielkiej Brytanii. To więcej niż 29 września 2008 roku, kiedy zaczynał się na dobre światowy kryzys finansowy – wtedy z giełd zniknęło 1,94 bln dolarów i więcej niż w trakcie tąpnięcia z 7 sierpnia 2011 roku, kiedy USA utraciło jedną ze swoich najwyższych ocen ratingowych AAA.

Czytaj też: Brexit uderzy również w polską gospodarkę. Plan Morawieckiego może nie zostać zrealizowany.

Na całym świecie – również w Polsce – najbardziej tanieją akcje banków. Około 15:00 PKO BP tracił np. 4,90 proc., a notowany również w Warszawie włoski UNICREDIT aż 8,58 proc.

Kurs Unicredit 27.06.2016Kurs Unicredit 27.06.2016 Investing.com

Przybywa opinii, że spadki na giełdzie są jedynie preludium do dalszych poważnych gospodarczych konsekwencji dla Wielkiej Brytanii, Europy i całego świata. – Katastroficzny scenariusz, którego wielu się obawiało, zmaterializował się, czyniąc dezintegrację Unii Europejskiej w zasadzie nieuniknioną. Konsekwencje (Brexitu i zamieszania na rynkach finansowych) dla prawdziwej gospodarki będą porównywalne wyłącznie z kryzysem finansowym lat 2007-2008 – skomentował aktualną sytuację George Soros, jeden z najbardziej znanych inwestorów.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Więcej o:
Komentarze (40)
Brexit bardzo dotkliwy. Z giełd wyparowało już więcej pieniędzy niż w 2008 roku. Funt najsłabszy od ponad 30 lat
Zaloguj się
 • jnd

  Oceniono 5 razy 5

  zadne straty, o tyle taniej kupia akcje spekulanci i po pewnym czasie ceny wroca do normalnego poziomu i o te 2bln dolarow wzbogaca sie najbogatsi.

 • bidifi

  Oceniono 4 razy 4

  to nie brexit daje zniwo , TO SPEKULANCI MAJA ZNIWO , poniewaz caly system gieldowy oparty jest nie na prawdziwej wartosci ,,towaru gieldowego" ale na sufitowych pompowaniach akcji I pozniej rownie gwaltownej rowni pochylej ,kto sprytnie robi propaganda na gieldzie pozytywna badz negatywna ten rzadzi gieldami, taka jest istota spekulacji , przepraszam to sie teraz nazywa tak elegancko : INWESTOWANIE.....

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 3

  A jak WIG wzrośnie o 20% to na giełdzie i w Polsce pojawi się nagle kilkadziesiąt miliardów złotych?
  Czy ktoś widział te pieniądze?

 • div00

  Oceniono 2 razy 2

  Cameron - miałeś chamie złoty róg, został ci się jeno sznur!

 • div00

  Oceniono 2 razy 2

  BRAWO Cameron, jak widać wziąłeś przykład z wodza Kaczyńskiego

  Vivat Zjednoczone Królestwo, Niebieskie Królestwo!

 • szlachcic

  Oceniono 8 razy 2

  nic nie wyparowalo, to ze ktos dzisiaj straci oznacza ze ktos dokladnie tyle samo zyska tylko ze troche pozniej

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 10 razy 2

  "Wyparowało", czyli zabrali je ci, co mieli zabrać, a łosie czekają na cud.

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 1 raz 1

  Ale przecież jeszcze nic się nie stało. To tak jakby podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie tego, że NASA ogłosi, że kiedyś w niedalekiej przyszłości będzie duży wybuch na słońcu. Ani nikt nie wie dokładnie kiedy, ani jakie skutki będzie to miało dla gospodarki świata, ani jaki zasięg. Zawsze uważałem, że ci tak zwani "inwestorzy" to debile. Tylko skąd mają tyle pieniędzy? Może się prostytuują? To wiele by wyjaśniało :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX