Kara za Brexit. Najpierw S&P, teraz Fitch. Agencje tną ratingi Wielkiej Brytanii

Agencja Standard&Poors obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii aż o dwa stopnie - z najwyższego możliwego poziomu AAA do AA. Chwilę później rating ściął Fitch. Powód to oczywiście Brexit.

Fitch obniżył brytyjski rating o jeden poziom, z AA+ do AA. Jego perspektywa jest negatywna, co oznacza, że dalsze obniżki są możliwe. W uzasadnieniu agencja pisze, że decyzja o wyjściu z UE będzie mieć negatywny wpływ na brytyjską gospodarkę, finanse i ciągłość polityczną. Przede wszystkim w krótkim terminie spowoduje nagłe spowolnienie wzrostu PKB. Firmy, niepewne tego, jak zmieni się ich otoczenie, będą wstrzymywać inwestycje.

W średnim terminie w gospodarkę najpewniej uderzą gorsze warunki eksportu do UE, mniejsza imigracja i spadek zagranicznych inwestycji na Wyspach.

Wcześniej w poniedziałek wieczorem agencja Standard&Poors pozbawiła Wielką Brytanię najwyższe możliwej oceny - AAA. Uzasadnienie jest podobne. Według analityków S&P, decyzja o wyjściu z UE doprowadzi do pogorszenia przewidywalności, stabilności i efektywności polityki na Wyspach. Brexit wpłynie także negatywnie na brytyjski wzrost gospodarczy, inwestycje i finanse publiczne.

Agencja podkreśla, że istnieje ryzyko drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, co może spowodować kryzys konstytucyjny w kraju. Brexit może też według S&P zmniejszyć rolę funta jako globalnej waluty rezerwowej. Perspektywa ratingu jest negatywna, co oznacza, że w przyszłości może dojść do kolejnej obniżki.

Perspektywa ratingu jest negatywna, co oznacza, że w przyszłości może dojść do kolejnej obniżki.

Trzecia z największych agencji, Moody’s, już w piątek po referendum obniżyła perspektywę brytyjskiego ratingu do negatywnej. Sam rating na razie został na poziomie Aa1, czyli drugim najwyższym.

Więcej o:
Komentarze (23)
S&P tnie rating Wielkiej Brytanii. Przez Brexit Londyn traci najwyższą ocenę kredytową
Zaloguj się
 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 21 razy 17

  Islandia też ukarała Anglię. I słusznie. Za głupotę trzeba płacić. Pozdrowienia dla brytolskich szmatławców.

 • pawlowo

  Oceniono 13 razy 11

  Dziś kolejny brexit...jak napisał Lineker jak uciekamy z Europy to na całego:)

 • cocks

  Oceniono 12 razy 10

  Agencję nie "karzą", one kalkulują. I wyszło im, że się trochę z yeach bie ;)

 • marekzy

  Oceniono 5 razy 3

  Anglicy spiskują przeciwko naszej dobrej zmianie

 • adolfiutin11

  Oceniono 2 razy 2

  Angole to jednak są głupki :(

 • javall

  Oceniono 2 razy 2

  To teraz Anglicy ciezko sie przeraza. Skoro agencje ... Upadek pewny.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  W piątek w PE Monsieur Farage będzie błagał na kolanach o zignorowanie wyniku referendum i przeprowadzenie zgodnie z petycją powtórki głosowania.

  Akurat to giełdy, kurs funta i agencje ratingowe mogłoby trochę uspokoić.

 • blaysi

  Oceniono 2 razy 2

  fajnie, tak samo niezwiązane ze wskaźnikami makroeko jak obniżka ratingu polski przez S&P w wyniku konfliktu wokół TK. tak samo fair. bardzo dobrze pisiorom. jeszcze tylko obniżka ratingu dla niemiec, francji i usa za całokształt i ogólnie ch...ową politykę i możemy się zgodzić, że karma wraca:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX