Brexit: Minister finansów Wielkiej Brytanii zapowiada podwyżki podatków

Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne przyznał, że rząd będzie musiał podnieść podatki i ciąć wydatki. Wszystko po to, aby radzić sobie z wyzwaniami ekonomicznymi po decyzji o Brexicie.

 „Zapewnimy krajowi bezpieczeństwo fiskalne, pokażemy krajowi i światu, że rząd może żyć za własne pieniądze” – powiedział w rozmowie z radiem BBC George Osborne. Po chwili doprecyzował, że będzie to oznaczało podwyżki podatków i cięcie wydatków budżetowych. Dodał, że podwyżkami podatków musiałby się zająć przyszły rząd.

Osborne przyznał także, że nie ma wątpliwości - Wielka Brytania zbiednieje na wyjściu z Unii.

George Osborne o konsekwencjach BrexituGeorge Osborne o konsekwencjach Brexitu Profil BBC Radio 4 Today na Twitterze

Osborne powiedział też, że wyjście z Unii Europejskiej utrudni Wielkiej Brytanii uporanie się z obecnymi wewnętrznymi perturbacjami rynkowymi. "Znajdujemy się w przedłużonym okresie ekonomicznych dostosowań w Zjednoczonym Królestwie, dostosowujemy się do życia poza UE i nie będzie to pod względem ekonomicznym tak różowe jak życie wewnątrz UE. Sądzę, że możemy zapewnić wyraźny plan".

Wizja wyższych podatków to nie jedyny problem Brytyjczyków. Tim Steiner, szef supermarketu internetowego Ocado, zasugerował, że słaby funt podniesie sklepom koszty importu, a te w efekcie będą podnosić ceny towarów.