Polscy właściciele Volkswagena dostaną 30 tys. zł odszkodowania?

Ugoda w USA będzie kosztować Volkswagena 15 miliardów dolarów. Polscy kierowcy chcą domagać się w pozwie zbiorowym po 30 tys. zł odszkodowania.

 W Stanach Zjednoczonych zawarto ugodę sądu, Volkswagena i prawników osób poszkodowanych w związku z fałszowaniem przez koncern wyników pomiaru emisji spalin w samochodach z silnikami diesla.

Do 10 tys. dolarów rekompensaty

Spółka z Wolfsburga będzie musiała odkupić bądź naprawić auta z nadmierną emisją spalin, każdemu właścicielowi wypłaci dodatkowo od 5,1 tys. do 10 tys. dolarów zadośćuczynienia. Odszkodowania dostaną nawet kierowcy, którzy wynajmowali pojazdy Volkswagena.

Zdaniem mediów, 10 mld dolarów ma pochłonąć naprawa bądź wykupienie około 475 tys. samochodów z silnikami wysokoprężnymi o pojemności 2 litrów, w których manipulowano danymi. Nie zawarto dotąd porozumienia w sprawie 85 tys. aut z silnikami 3-litrowymi.

VolkswagenVolkswagen Â Fabian Bimmer / Reuters / REUTERS / REUTERS

2,7 mld dolarów ma być przeznaczone na ochronę środowiska, kolejne 2 mld dolarów na badania dotyczące technologii zero-emisyjnych. Ugodę musi jeszcze zatwierdzić skład sędziowski. Nie ogranicza ona jednak prawa właścicieli Volkswagenów do składania indywidualnych pozwów. Jeżeli porozumienie wejdzie w życie, będzie ono największym tego typu na amerykańskim rynku motoryzacyjnym.

W Polsce będzie pozew zbiorowy


Problem dotyczy także polskich kierowców. Instytut Badawczy Samar szacuje, że w Polsce w latach 2008-2015 sprzedano ponad 140 tysięcy wadliwych aut marek Volkswagen, Seat, Skoda oraz Audi. Kierowcy mogą sprawdzać swoje samochody na specjalnej stronie internetowej.


Sprawą zajęły się instytucje, takie jak Ministerstwo Środowiska czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten ostatni zobowiązał koncern, aby do 1 lipca przedstawił dokumenty na temat liczby samochodów, które do tej pory zostały naprawione w Polsce.

VolkswagenVolkswagen NOAH BERGER / REUTERS / REUTERS

Problem jest znany też Komisji Europejskiej. Zdaniem europejskiej komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbiety Bieńkowskiej, Volkswagen powinien zapłacić odszkodowania europejskim klientom w podobnej wysokości jak w USA. Jej zdaniem "niesprawiedliwym byłoby potraktowanie europejskich kierowców inaczej niż tych w Stanach Zjednoczonych". W Polsce oznaczałoby to około 30 tysięcy złotych na osobę.


W kraju działa także Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen, StopVW.pl. Zebrało ono ponad pół tysiąca osób chętnych do złożenia pozwu zbiorowego, ma on wpłynąć do sądu w lipcu br. Każdy z właścicieli aut koncernu będzie domagał się 30 tys. zł odszkodowania. Prawnicy przygotowują także pozwy indywidualne.

Więcej o: