Ofensywa brytyjskiego ministra finansów. Anglicy zaczynają negocjować nowe traktaty
Kto myśli, że rezygnacja Davida Camerona ze stanowiska premiera oraz trwające właśnie wybory jego następcy spowodowały całkowity paraliż brytyjskiego rządu, ten się głęboko myli. Gabinet nie tylko administruje, ale zaczął już prowadzić intensywne działania w kierunku zabezpieczenia interesów Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Wyróżnia się w tym George Osborne - kanclerz skarbu, który zapewne zostanie nim również w kolejnym rządzie, już kierowanym przez innego konserwatystę, a zapewne bardziej konserwatystkę - nominacja Theresy May na szefową Partii Konserwatywnej wydaje się już coraz bardziej wyłącznie kwestią czasu.
Osborne w poniedziałek spotka się na nowojorskiej giełdzie z przedstawicielami największych inwestorów. Będzie ich przekonywał do tego, że w Anglii nadal po Brexicie będzie warto inwestować.
- Teraz musimy zrobić wszystko, by Wielka Brytania stała się najbardziej atrakcyjnym miejsce na świecie dla biznesu - napisał Osborne w najnowszym oświadczeniu.
- Zapewnienie silniejszych relacji z naszymi największymi partnerami handlowymi jest teraz najważniejszym priorytetem. Mój przekaz do świata brzmi tak, że Wielka Brytania może opuści Unię Europejską, ale nie opuszczamy świata - czytamy dalej w jego oświadczeniu. Osborne dodał też, że Zjednoczone Królestwo dalej chce wspierać wolny handel, demokrację i być jeszcze bardziej otwarte na świat niż kiedykolwiek w przeszłości.
BRITAIN-EU/COMPANIES TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS
Walka o centrum finansowe w Londynie
Osborne w ubiegłym tygodniu spotkał się już z przedstawicielami pięciu amerykańskich banków inwestycyjnych. Obiecali mu, że pomogą utrzymać kluczową rolę Londynu w świecie globalnych finansów.
Pod koniec miesiąca Osborne wybiera się też do Singapuru i Chin. Będzie tam lobbował za interesami londyńskiego City, jak i rozmawiał już o przyszłych relacjach handlowych po Brexicie.
Zwłaszcza, że Brytyjczycy rozpoczęli już wstępne rozmowy o nowych traktatach handlowych z dużymi państwami. Sajid Javid, angielski minister biznesu, innowacyjności i kompetencji przeprowadził już ich wstępną turę z Indiami.
BRITAIN-EU/OSBORNE POOL / REUTERS / REUTERS
Czytaj też: Groźba Brexitu zabiła już transakcję roku w Londynie.
Pośpiech jest wskazany. Maleją zakupy
Energiczne działania Osborne’a i innych członków brytyjskiego rządu zmierzające do wypracowania nowych relacji Wielkiej Brytanii z resztą świata wydaje się, że są efektem zrozumienia przez konserwatystów faktu, że przedłużająca się niepewność polityczna naprawdę może bardzo uderzyć w gospodarkę. W poniedziałek zresztą pojawiły się kolejne dane potwierdzające, że groźba Brexitu już jest silnie odczuwalna w niektórych branżach.
W czerwcu spadły o 4,2 proc. wydatki Anglików na komunikację i transport. W tej kategorii znajdują się również wydatki na rezerwacje biletów lotniczych i nowe samochody. Brytyjczycy widać, że się z nimi wstrzymują.
BRITAIN-DAILYLIFE/ NEIL HALL / REUTERS / REUTERS
Sprzedaż w hotelach, restauracjach i pubach w Wielkiej Brytanii w tym samym czasie wzrosła o tylko 3,3 proc. - w maju zanotowano wzrost o niemal 7 proc. To bardzo słaby wynik, zwłaszcza w kontekście trwających wtedy Mistrzostw Euro 2016.
A może być jeszcze gorzej, co sugerują wskaźniki nastrojów. Optymizm brytyjskich konsumentów spadł wg sondażu firmy GfK, przeprowadzonego już po referendum, do najniższego poziomu od 21 lat.
Osborne i jego koledzy naprawdę muszą się już spieszyć.
Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"
-
Jesienny koszmar powrócił. Olbrzymia fala zgonów znów przetacza się przez Polskę [WYKRES DNIA]
-
Nowa prognoza rozwoju epidemii. Przed nami kluczowe dni. Dadzą wskazówkę ws. obostrzeń [WYKRES DNIA]
-
Jak idą szczepienia w Polsce? Ten powiat może być wzorem. 70 proc. osób przyjęło chociaż jedną dawkę
-
Tesco znika z Polski. Sieć organizuje ostateczne wyprzedaże, obniżki nawet do 90 proc.
-
Lidl otworzył nowy rodzaj sklepu. Przeceny sięgają 80 proc. "Wszystkie artykuły są w pełni wartościowe"
- Przedszkola i żłobki otwarte. Zasiłek opiekuńczy tylko do 18 kwietnia
- Wicepremier Japonii mówił, że "można wypić" wodę z Fukushimy. MSZ Chin: To niech sam ją wypije
- WWF: Unia Europejska drugim największym niszczycielem lasów deszczowych [RAPORT]
- Belgia tymczasowo wstrzymuje szczepienia preparatami Johnson & Johnson. Czeka na opinię EMA
- Korea Północna. Obóz jeniecki obok zakładu produkcji uranu. Kim Dzong Un potrzebuje więźniów do pracy