To jedne z największych targów lotniczych na świecie. Pokażą śmigłowiec wyprodukowany w Polsce

W brytyjskim Farnborough ruszają jedne z największych targów lotniczych na świecie. Salon jest miejscem premiery produkowanej w Polsce, uzbrojonej wersji Black Hawk.

Otwarty w poniedziałek, jeden z największych na świecie salonów lotniczych w Farnborough, jest organizowany co dwa lata na zmianę z Le Bourget pod Paryżem. Potrwa do 17 lipca.

W tym roku targi upłyną w atmosferze obaw o światową gospodarkę, wątpliwości politycznych w kontekście Brexitu oraz słabego popytu na największe samoloty.
Zaplanowano prezentację 99 różnych rodzajów maszyn, m.in. F-35, w tym w wersji dla lotniskowców Queen Elizabeth, wielozadaniowego M-346MT Master czy uzbrojonego Black Hawk.

Pomyślne prognozy dla producentów lotniczych

Mimo niepokojów, producenci powinni potwierdzić korzystne prognozy na najbliższe 20 lat. Boeing przewiduje, że ruch pasażerski będzie rósł o 4,8 proc. rocznie, a linie lotnicze zamówią w ciągu dwóch dekad samoloty o wartości 5,9 bln dolarów. Połowa tej kwoty ma zostać wydana na maszyny wąskokadłubowe typu Boeing 738-800 i Airbus A320.

AIRSHOW-BRITAIN/AIRSHOW-BRITAIN/ Kieran Doherty / REUTERS / REUTERS

Przemysł lotniczy pochwali się też ostatnio pozyskanymi zamówieniami.

Zdaniem Bloomberga, Airbus jest bliski sfinalizowania kontraktu na dostawę liniom lotniczym AirAsia nawet 100 wąskokadłubowych samolotów A321 neo. Umowa ma opiewać na 12,6 mld euro.

Ponadto Airbus ma wkrótce ogłosić zamówienie na 8-10 samolotów A350-1000. Model ten, to jeden z największych produkowanych samolotów na świecie. Kontrakt ma mieć wartość 3 mld dolarów.

Światowe agencje podkreślają, że zamówienie zagwarantuje Airbusowi zastrzyk niezbędnego kapitału oraz stworzy perspektywy dalszego rozwoju A350-1000. To dobra wiadomość dla europejskiego koncernu, gdyż sprzedaż 350-miejscowego giganta wyraźnie zwolniła po tym, jak Boeing ogłosił podjęcie prac nad nową wersją modelu 777.

AIRSHOW-BRITAIN/CAMERONAIRSHOW-BRITAIN/CAMERON PETER NICHOLLS / REUTERS / REUTERS

Świętujący 10-lecie koncern z Chicago także ma powody do zadowolenia. W otwarciu salonu uczestniczył brytyjski premier David Cameron. Sfinalizował on warte 3,88 mld dolarów zamówienie dla Boeinga na zakup dziewięciu samolotów rozpoznawczych P-8A Poseidon, a także remont śmigłowców. 

Z kolei chińskie linie Donghai Airlines zamówiły u Amerykanów 25 samolotów 737 MAX 8s oraz pięć maszyn 787-9 Dreamliner. Wartość kontraktu to 4 mld dolarów.

Polscy producenci też w Farnborough

W Farnborough możemy liczyć na polskie akcenty. W Anglii swoją premierę ma uzbrojona wersja Black Hawk, który powstał w mieleckich zakładach PZL. Śmigłowiec wyposażony jest m.in. w pociski, rakiety i czujniki celu najnowszej generacji używane w NATO.

Targi będą też okazją do promocji nowej nazwy właściciela innego polskiego producenta śmigłowców - PZL Świdnik. W kwietniu br. włoska spółka Finmeccanica, zmieniła nazwę na Leonardo.

Więcej o:
Komentarze (81)
To jedne z największych targów lotniczych na świecie. Pokażą śmigłowiec wyprodukowany w Polsce
Zaloguj się
 • bialamysz

  Oceniono 37 razy 35

  Jaja sobie robicie. To amerykańska maszyna. Mercedes, Fiat, Ople też jest produkowany w Polsce, chcecie powiedzieć, że to Polskie samochody?! Dajecie spokój z tą propagandą sukcesu. Gospodarczo jesteśmy meksykiem europy, taka montownia i eksport taniej siły roboczej.

 • Oceniono 31 razy 31

  co to jest "Polacy zaprezentują tu swój śmigłowiec" ?????!!!!?!?!?!?!?
  Powinno być "Amerykanie zaprezentują swój Black Hawk skręcany w Mielcu". W Polsce jest tylko PZL w Łodzi w 100% polskie. A tam nie produkuje się żadnych śmigłowców.

 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 21

  To jedne z największych targów lotniczych na świecie. Polacy zaprezentują tu swój śmigłowiec
  =============================
  Jaki swój? Pogięło cię gimbusie?

  Ostatnią polską konstrukcją, była chyba Kania lub Sokół.

 • sztucznypolak

  Oceniono 5 razy 5

  "5,9 bln dol."
  Smiem twierdzic, ze skoro piszemy dla czytelnika polskiego, to jednak chodzi o 5,9 mld dol..

 • mcguirre

  Oceniono 5 razy 5

  Swój ?! Powaliło was ? :) Może napiszcie że składany w Polsce faworyzowany przez obecną władzę ale nie SWÓJ ! :)

 • belzebub1001

  Oceniono 5 razy 5

  Prezes glownym konstruktorem?

 • k1harper

  Oceniono 4 razy 4

  jankeski produkt skrecany z prefabow w Mielcu

 • mlodz33

  Oceniono 4 razy 4

  Wy te bzdury o pseudo polskim śmigłowcu piszecie z niewiedzy czy ktoś wam karze to pisać?

 • outsider44

  Oceniono 4 razy 4

  Jak sama nazwa wskazuje "Black Hawk" to czysto polski śmigłowiec. Tylko jakoś mi się dziwnie zdaje, że niemal pół wieku temu w zaprzyjaźnionym wówczas Wietnamie latał z nie tymi żołnierzami, co powinien! :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX