Unicredit wystawił pakiet 10 procent akcji Pekao SA na licytację, do której dopuścił tylko wybranych dużych inwestorów. Sprawa była pilna, bo kryzys we włoskim sektorze bankowym szybko narasta i tamtejsze banki nagle potrzebują więcej gotówki.
Od ogłoszenia o wystawieniu pakietu akcji Pekao SA na sprzedaż do komunikatu o tym, że pakiet został sprzedany minęło mniej niż 6 godzin. Unicredit nie poinformował kto kupił akcje. Włosi najwyraźniej nie targowali się zbyt intensywnie, bo sprzedali akcje Pekao SA po kursie o 6,3 procent niższym niż kurs na zamknięciu wtorkowej sesji giełdowej. Kupiec (albo kupcy) zapłacił 3,3 mld PLN, czyli 750 mln EUR. Taki zastrzyk gotówki lekko poprawił sytuację kapitałową Unicreditu.
Najciekawsze w tej sprawie jest to, co dalej z Pekao SA. W tej chwili nikt w tym banku nie ma więcej niż 50 procent akcji. Włosi zeszli do poziomu 40 procent. Ale też nie ma w Pekao nikogo oprócz Włochów, kto miałby tam więcej niż 5 procent, nadal więc bank znajdują się pod pełną kontrolą Unicreditu. Nikt nie dysponuje tam siłą wystarczająco do tego, aby przeprowadzić zmiany w radzie nadzorczej bądź zarządzie wbrew woli Włochów.
O tym, że Unicredit mogą sprzedać Pekao SA spekulowało się od dawna, a w kontekście procesu repolonizacji banków mówiło się o tym, że Pekao mógłby przejąć państwowy PZU. We wtorek na antenie radiowej Trójki prezes PZU Michał Krupiński potwierdzał, że ubezpieczyciel jest zainteresowany sektorem bankowym i będzie się „przyglądać możliwości przejęcia Pekao SA”.
Jednak cały pakiet 40 procent akcji pozostający w rękach Unicredit jest teraz wart 13,2 mld PLN. Aby sfinansować taki zakup, PZU musiałby wziąć kredyt w banku albo zdobyć dodatkowe pieniądze, emitując akcje bądź obligacje.
Niewykluczone, że Włosi będą skłonni sprzedać całość Pekao SA. W komunikacie o sprzedaży pakietu 10 procent jest wzmianka o tym, że Unicredit nie będą sprzedawać kolejnych akcji, ale tylko przez kolejne 90 dni. Czyli po 10 października wszystko będzie możliwe.
Warto tu podkreślić, że ewentualna zmiana właściciela Pekao SA nie powinna mieć żadnego wpływu na sytuację klientów tego banku. Pekao SA jest jednym z najstabilniejszych banków w Polsce.
Za to sytuacja finansowa Unicreditu, podobnie jak innych włoskich banków jest podbramkowa. Spółka pilnie potrzebuje świeżego kapitału, aby pokryć niedobory. Około 14 procent kredytów udzielonych przez Unicredit we Włoszech nie jest spłacanych.
ZOBACZ TEŻ: To będzie gorsze niż Brexit. Kolejne uderzenie w Unię może nadejść ze strony Włoch
Sytuacja we włoskim sektorze bankowym zrobiła się ostatnio sprawą polityczną. Premier Włoch chce ratować banki pieniędzmi z budżetu, ale nie zgadza się na to Komisja Europejska, ponieważ jest to niezgodne z unijnymi przepisami.
W tej sytuacji banki muszą ratować się samodzielnie. Operację sprzedaży części akcji Pekao SA można traktować jako część operacji ratunkowej w Unicredit.
Kilka lat temu w bardzo podobnej sytuacji irlandzki bank AIB został zmuszony do sprzedaży polskiego banku BZ WBK. Wtedy nabywcą okazał się hiszpański Santander.
Pekao SA należy do włoskiej grupy Unicredit od 1999 roku, zatrudnia blisko 16 i pół tysiąca osób. Na koniec pierwszego miał blisko 122 mld PLN depozytów od klientów. Wartość kedytów udzielonych przez ten bank to ponad 117 mld PLN.