Koniec z drobnym drukiem w reklamach banków? Ministerstwo Finansów ma dość takich zagrywek

Realny koszt kredytu już wkrótce może być eksponowany w reklamach równie mocno, jak symboliczne oprocentowanie lub brak prowizji. Jak informuje Bankier.pl, Ministerstwo Finansów chce nałożyć taki obowiązek na banki i firmy pożyczkowe.

W reklamach produktów kredytowych informacje, którymi banki chcą bombardować potencjalnych klientów, mieszają się z takimi, do których umieszczenia zobowiązuje je prawo. Te pierwsze są mocno eksponowane, zaś drugie - schowane tak bardzo, jak to tylko możliwe. Zdarza się, że aby odczytać napisy drobnym drukiem, telewizyjną reklamę trzeba nagrać i obejrzeć w zwolnionym tempie lub wręcz zatrzymać obraz. Jednak możliwości ukrywania tego co niewygodne zostaną drastycznie ograniczone, jeśli wejdzie w życie Ustawa o kredycie hipotecznym, której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. Zawarte w niej przepisy dotyczące reklam będą dotyczyły także innych kredytów udzielanych konsumentom.

Co dokładnie ma się zmienić w zasadach reklamowania kredytów i pożyczek? Po pierwsze, jeśli bank lub firma pożyczkowa zechcą pochwalić się niską stawką oprocentowania lub prowizji, to będzie zobowiązane do tego, by w sposób "co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny" podać obowiązkowe dane dotyczące kredytu, w tym rzeczywistą roczną stopę oprocentowania dla przykładu reprezentatywnego. A więc obok napisu "oprocentowanie już od 3,99%" będzie musiał się znaleźć drugi, nie mniej widoczny: "RRSO wynosi 17,34%". Natomiast w reklamach, które nie podają stawek oprocentowania czy prowizji, RRSO będzie musiała być zaprezentowana "w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny", jak pozostałe informacje zawarte w komunikacie.

PieniądzePieniądze fot. Gazeta.pl

To duża zmiana w porównaniu z aktualnie obowiązującym stanem prawnym. Dziś przepisy jasno określają, jakie informacje powinny się znaleźć w reklamie produktu kredytowego, a dodatkowo nakazują, by były one jednoznaczne, zrozumiałe i widoczne. Taki nieostry zapis zostawia jednak pole do nadużyć. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, dochodzi do nich zwłaszcza w reklamach telewizyjnych. Obowiązkowe informacje często są prezentowane małą czcionką, niekiedy słabo odróżniającą się od tła i zbyt krótko, by odbiorca reklamy mógł się z nimi zapoznać. Dodatkowo ich przyswojenie utrudnia skomplikowany język, jakim są formułowane.

W ten sposób instytucje finansowe naruszają nie tylko dobre obyczaje, ale też prawo. Tylko w tym roku prezes UOKiK wydał pięć decyzji dotyczących niewystarczająco czytelnych przekazów reklamowych instytucji finansowych. Stwierdził w nich, że banki i firmy pożyczkowe w swoich reklamach naruszały zbiorowe interesy konsumentów poprzez informowanie o istotnych parametrach kredytu w sposób uniemożliwiający odczytanie tych informacji z uwagi na wielkość czcionki oraz zbyt krótki czas ich prezentacji. Wszystkie te decyzje dotyczyły kampanii reklamowych prowadzonych w roku 2014. Na liście ukaranych znalazły się Alior Bank, BGŻ BNP Paribas (za kampanię firmowaną jeszcze przez Bank BGŻ), Credit Agricole, Euro Bank i Provident Polska. Każda z tych instytucji została zobowiązana, by wykupić czas reklamowy w TVP 1 i poinformować w nim o stosowaniu niedozwolonych praktyk. Prezes UOKiK nakazał też bankom, które dopuściły się nadużyć, umieszczenie takich wyjaśnień na swoich stronach internetowych.

Więcej o:
Komentarze (54)
Koniec z drobnym drukiem w reklamach banków? Ministerstwo Finansów ma dość takich zagrywek
Zaloguj się
 • gazwyb2

  Oceniono 12 razy 12

  To nie MF ma dość, a UE ma dość. MF wdraża tylko zapisy dyrektywy unijnej (czytaj: prowadzi politykę na kolanach dając sobie narzucać obce kulturowo rozwiązania)

 • stefan4

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś banki były gwarantem solidności i pewności; powiedzenie ,,pewne jak w banku'' nie brzmiało ironicznie. Bankowiec, który naraził klientów na stratę, albo ją rekompensował, albo popełniał samobójstwo. Teraz banki zarabiają głównie na robieniu klientów w balona. Zarabiają podwójnie, bo raz na ,,produktach'' specjalnie tak pomyślanych, żeby do banku trafiły pieniądze, a do klienta tylko umowa, tak skonstruowana, że nawet nie da się jej zaskarżyć w sądzie; a drugi raz na ,,ratowaniu'' systemu bankowego przez państwo, czyli na koszt nas wszystkich.

  Potrzebujemy banków, ale chyba jakichś innych.

 • loginigol

  Oceniono 2 razy 2

  Właśnie od 1.08 BZWBK zaczyna sobie odbijać podatek bankowy na swoich klientach i zaczynamy płacić praktycznie za wszystko. Dziękujemy ci "dobra zmiano".

 • leonleonidas

  Oceniono 4 razy 2

  To zamach na wolny rynek.

 • djarev

  Oceniono 8 razy 2

  Balcerowicz zaraz wam wytłumaczy, lemingi, że to zamach na wolny rynek jest (a tym samym na demokrację i podstawowe wartości w ogóle). Wszakże drukowanie tekstu małą czcionką, żeby starcy nie byli w stanie rozczytać (a najlepiej zauważyć, że tam w ogóle coś jest), to jest element naturalnej - żeby nie powiedzieć "pierwotnej" - zdrowokapitalistycznej konkurencji, a kto wie - może nawet jest to owa słynna i zbawienna "niewidzialna ręka".

 • lukamipisze

  Oceniono 1 raz 1

  Niemożliwe.. banki oszukują!
  A gdzie sie podziało "widziały gały co brały" ?

 • panhoryzontu

  Oceniono 3 razy 1

  Poczytajcie jak banki kupuja sobie artykuły w gazecie i wykupują hejtowanie w komentarzach. Relacja z pierwszej ręki:
  bylambankowymtrolem.wordpress.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX