Masz półtora tygodnia na podjęcie heroicznej decyzji. Czy chcesz być emerytalnym królikiem doświadczalnym?

Do końca lipca trwa tzw. okienko transferowe, w czasie którego można zdecydować o przekazywaniu części składki emerytalnej do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub wręcz przeciwnie - o rezygnacji z OFE.

Jaka jest różnica między odkładaniem wyłącznie w ZUS, a powierzaniem części składki także do OFE? W ZUS zastaniemy wyłącznie zapis naszych składek i obietnicę wypłaty emerytury w przyszłości. Środki w ZUS są waloryzowane dodatnim wzrostem PKB. Środki w OFE są inwestowane, w większości w akcje. To może przynieść ponadprzeciętne zyski, ale może też doprowadzić do utraty części środków. W przeciągu ostatnich 5 lat wszystkie OFE przyniosły zyski, ale już patrząc tylko na ostatni rok - każdy Fundusz wygenerował straty od 8 do 11 proc.

O jakich kwotach mówimy?

Gra idzie właściwie i tak o stosunkowo niewielką sumę. Ze składki emerytalnej, która wynosi 19,52 proc. płacy brutto, tylko nieco więcej niż co siódma złotówka (dokładnie 2,92 proc. wynagrodzenia) może trafić do OFE. Przy płacy minimalnej daje to ok. 54 zł miesięcznie, przy średniej krajowej ok. 130 zł. Trzeba przyznać, że nie są to kwoty, od których w zasadniczym stopniu będzie zależała nasza emerytalna przyszłość.

Dlatego tylko ok. 2,5 mln Polaków dwa lata temu pofatygowało się o złożenie oświadczenia o chęci dalszego przekazywania części składki emerytalnej do OFE. Do tego momentu do OFE trafiały oszczędności emerytalne ok. 16,5 mln osób.

Bardzo ważne! Niektórzy mają obawy, że znów muszą złożyć oświadczenie o woli pozostania w OFE, tak jak 2 lata temu, bo w przeciwnym przypadku zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. To błąd. Jeżeli odkładasz w OFE i chcesz to kontynuować – tym razem nie musisz nic robić. Okienko transferowe jest tylko dla tych, którzy chcą przenieść się z OFE do ZUS lub z ZUS do OFE.

EmeryturyEmerytury ARTUR KUBASIK/ Agencja Wyborcza.pl

Czy podejmiesz heroiczną decyzję?

Następne okienko transferowe ma się otworzyć dopiero w 2020 r. Wydaje się jednak, że nie będzie ono potrzebne, bo do tej pory rząd zdemontuje OFE do końca. Prawdopodobnie 1 stycznia 2018 r. Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć.

Według wstępnych planów rządu, 75 proc. środków z OFE miałoby trafić na indywidualne konta w zreformowanym trzecim filarze, zaś 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jeśli więc chcesz się teraz przenieść do OFE lub w nim pozostać - musisz mieć świadomość, że będziesz trochę królikiem doświadczalnym.

Nikt, włącznie z rządem, nie jest Ci teraz w stanie zagwarantować, jak dokładnie będzie wyglądała przyszłość OFE. Gdzie za 2 lata będzie ten kapitał, jakie będą zasady sięgania po niego, czy w ogóle będą to nasze pieniądze? W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że środki w OFE są publiczne, wicepremier Morawiecki zaznacza, że chciałby „oddać Polakom pieniądze”. Jeśli komuś brakuje w życiu emocji, z pewnością kwestia przyszłości OFE przysporzy mu w najbliższych miesiącach wielu przeżyć.

 

Jak się przenieść?

Aby zmienić decyzję co do alokacji składki emerytalnej, należy w ZUS złożyć osobiście lub drogą pocztową „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Jest ono dostępne pod linkiem, druk znajdziemy też w oddziałach ZUS. Oświadczenie można też złożyć za pośrednictwem „urzędomatów” lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Transferu z ZUS od OFE i na odwrót nie mogą dokonać osoby, którym do wieku emerytalnego brakuje mniej niż 10 lat. Wtedy zaczyna bowiem działać tzw. suwak i ewentualnie środki w OFE i tak są sukcesywnie przesuwane do ZUS.

Jeśli masz już rachunek w OFE, ale chciałbyś przenieść się do innego Funduszu, powinieneś założyć nowe OFE do 25 lipca br. Wówczas transfer Twoich oszczędności odbędzie się pod koniec sierpnia. Kolejna okazja do przenosin pomiędzy OFE będzie za 3 miesiące.

Od 1 kwietnia, kiedy okienko transferowe zostało otwarte, do 14 lipca br. włącznie, do ZUS wpłynęło 83 477 wniosków o zmianę miejsca przekazywania części składki emerytalnej.

Więcej o: