Rekordowa Warszawa
2000 sprzedanych mieszkań w czerwcu oznacza, że w tym miesiącu średnio w każdy dzień roboczy podpisywano umowy dotyczące sprzedaży 90 mieszkań.
W ciągu całego kwartału na rynku pierwotnym sprzedano 5608 mieszkań. To o 22,9 procent więcej niż przed rokiem. To wprawdzie także o 3,5 procent mniej niż na początku tego roku, ale w dłuższej perspektywie wyniki sprzedaży mieszkań w tym roku wyglądają doskonale. Na przykład cztery lata temu w Warszawie sprzedawano ponad dwa razy mniej mieszkań.
Wysoki popyt na mieszkania pobudza deweloperów do energicznych działań. redNet Property Group zwraca uwagę na dalszy wzrost podaży na stołecznym rynku. Pod koniec czerwca deweloperzy mieli w ofercie blisko 22 tysięcy mieszkań. To o ponad 11 procent więcej niż rok temu. Prawie co piąte mieszkanie w tej puli jest już ukończone.
Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy w stolicy rozpoczęły się nowe budowy w 68 róznych miejscach. Powstanie tam łącznie blisko 8 tysięcy mieszkań. Wysoki popyt na mieszkania powinien się utrzymywać także w kolejnych miesiącach – przewidują analitycy z RedNet. Podobnie myślą deweloperzy.
Zdaniem redNetu bardzo wysoki popyt na mieszkania to efekt zapowiedzi kolejnego wzrostu obowiązkowej wysokości wkładu własnego w 2017 roku. W decyzjach o kupnie nowego mieszkania pomagają też najniższe w historii stopy procentowe (kredyty hipoteczne w złotych są stosunkowo tanie), praktyczny zanik bezrobocia w Warszawie i ciągły napływ do stolicy nowych osób, które przyjeżdżają tu z innych miejscowości aby pracować, albo studiować.
Reszta kraju w stagnacji
Warszawa jest prawdopodobnie wyjątkiem w skali kraju. Analitycy z serwisu RynekPierwotny.pl, wyliczyli, że w drugim kwartale wszystkie giełdowe spółki deweloperskie działające na rynku mieszkaniowych sprzedały mniej więcej tyle samo mieszkań, co rok temu. W skali całego kraju nie widać więc żadnego przyspieszenia. W dodatku aż 5 z 15 objętych zestawieniem spółek zaraportowało w drugim kwartale sprzedaż gorszą niż przed rokiem. Najwięcej straciły Ronson (156 mieszkań sprzedanych w II kwartale tego roku wobec 224 rok wcześniej) i Budimex Nieruchomości (spadek sprzedaży do 395 lokali z 580 rok wcześniej). Autorzy opracowania doszukują się w tych danych pierwszych symptomów zadyszki i spekulują, że rynek osiągnął już szczyt sprzedażowych możliwości.