Kieszonkowcy są przereklamowani. Oni okradają nas znacznie częściej

Jedna na dziesięć osób dorosłych w Wielkiej Brytanii pada ofiarą oszustwa bądź cyberataku.

W Anglii i Walii popełniono z zeszłym roku niemal 6 mln internetowych oszustw i cyberataków. Oznacza to, że pokrzywdzona w ten sposób została statystycznie jedna na dziesięć dorosłych osób. Jak wynika z danych, prawdopodobieństwo, że zostaniemy okradzeni siedząc przy komputerze jest dziś 20 razy większe niż to, że stanie się to na ulicy. Crime Survey of England and Wales to pierwszy oficjalny raport, w którym określono skalę oszustw i cyberataków.

Nikt nie może być bezpieczny

W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych przestępstw, ofiary przestępstw dokonywanych przez hakerów, pochodzą ze wszystkich grup wiekowych, wszystkich środowisk społecznych i wszystkich regionów Anglii i Walii. Oznacza to, że nikt, kto regularnie korzysta z komputera, nie może czuć się bezpiecznie.
Przestępcy mogą śledzić swoje ofiary na odległość i okraść ich konta bankowe, nigdy nie wchodząc nimi w kontakt bezpośredni. Internauci często nie zdają sobie sprawy, że padli ofiarą przestępstwa. Kiedy orientują się, że na ich kontach brakuje środków, może być za późno.

fot. 123rf

Wśród najczęściej spotykanych cyberprzestępstw są: wyłudzanie poufnych informacji (phishing), kradzież tożsamości (przechwycone dane osobowe wykorzystywane są na przykład w fałszywych kartach kredytowych), hakowanie (włamywanie się do komputerów oraz na strony internetowe) czy zastraszanie i niepokojenie przez internet.
Ostatnio popularność zdobywają oszustwa matrymonialne, dokonywane za pośrednictwem sieci.

Przestępstw jest mniej

Z oficjalnych statystyk wynika ponadto, że w Anglii i Walii przestępczość spadła w ciągu ostatniego roku o 6 procent. 6,3 mln osób padło ofiarą jakiegoś przestępstwa, nawet jeśli nie zgłosili tego na policję. Wzrosła liczba morderstw, przestępstw z użyciem broni oraz przestępstw seksualnych.

Więcej o:
Komentarze (12)
Kieszonkowcy są przereklamowani. Oni okradają nas znacznie częściej
Zaloguj się
 • stalowy_jez

  Oceniono 12 razy 8

  Panstwo 9krada nas permanentnie ,w sposob ciagly i na znaczne sumy. To jest nasz wróg nr 1.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  PIS.... ?

 • Ryszard Slab

  Oceniono 9 razy 1

  "Wzrosła liczba morderstw, przestępstw z użyciem broni oraz przestępstw seksualnych."
  To niestety efekt migracji z Polski, w tym samym czasie u nas ta kategoria przestępstw się zmniejszyła.

 • dublet

  0

  Żond i Partia nas nie okradajo bo so ućciwe! Dlatego popieram ja i moja rzona podwyszke uposarzeń Pani Premier i wszyskich ministruw. Specjaliści od wypatkuw lotniczych kture pracujo dla Pana Maciarewicza powinny tysz wiencej zarabiać bo 20 tysi dla takiego szpeca to poraszka i rzenada. Dać im tszeba 50 tysi bo dobże pracujo i jusz podobno wiedzo kto sie zamachnoł na naszego ukochanego Leszka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX