Szokujące liczby i straty. Oszustwo na zmarłego działa także w Polsce

Prawie 30 tys. zmarłym Hiszpanom wypłacano emerytury w 2014 roku. Nienależne emerytury wyłudzane są także w Polsce.

Hiszpański urząd zajmujący się audytem finansów publicznych ujawnia, że emerytury wypłacano w sumie 29 321 zmarłym mieszańcom tego kraju. Miesięcznie dawało to sumę 25 mln euro, rocznie 300 mln euro.

Po 85 roku życia baczniejsza obserwacja

Tego typu nadużycia są w Hiszpanii możliwe, ponieważ kraj ten nie prowadzi bieżącej kontroli liczby emerytów, a odpowiednik polskiego ZUS nie jest w stanie skutecznie sprawdzić, kto pobiera świadczenia.

Nienależnie pobrane emerytury wyłapano porównując wypłacone świadczenia w grudniu 2014 roku z listą zgonów zarejestrowanych w państwowym systemie od 1989 roku. W efekcie ich wykrycia zdecydowano o ostrzejszych kontrolach, jak bowiem zauważają urzędnicy, system jest pełen "luk i słabości".
Urzędy statystyczne mają zwrócić baczniejszą uwagę zwłaszcza na emerytów po 85. roku życia oraz ich rodzony.

Hiszpania sprawdza wypłaty emerytur m.in. z powodu rosnącego deficytu tamtejszego systemu emerytalnego, który w 2016 roku ma stanowić równowartość 1,1 proc. PKB.

Oszuści emerytalni także w Polsce

Emerytury po śmierci wypłacane są także w Polsce. Głośno było np. o zmarłym emerycie z Wałbrzycha, na którego konto wpływały pieniądze z ZUS. Działo się tak mimo zgłoszonego zgonu w wałbrzyskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Takie sytuacje są w naszym kraju możliwe dlatego, że podstawowym źródłem informacji o zgonie ubezpieczonego w KRUS lub ZUS jest wniosek o zasiłek pogrzebowy. Ale wystąpienie o jego wypłatę nie jest obowiązkowe.

Według statystyk nienależne świadczenie z ZUS na nieżyjącego członka rodziny wyłudza blisko 8 tys. Polaków rocznie. Straty przekraczają 10 mln zł.
Zgodnie z prawem, pieniądze wypłacone w następnym miesiącu po śmierci emeryta, rencisty trzeba zwrócić, jako nienależnie pobrane świadczenia.

Więcej o: