Unicredit rozważa całkowite pozbycie się akcji banku Pekao

Jak podaje Bloomberg, włoski Unicredit rozważa sprzedaż całego posiadanego pakietu akcji banku Pekao. Akcje w posiadaniu Unicredit warte są ok. 5 mld euro.

Drugi największy bank w Polsce zmieni właściciela? Jak donosi Bloomberg, włoski Unicredit, posiadający obecnie ok. 40 proc. akcji Pekao, rozważa ich sprzedaż.

Przypomnijmy, że Unicredit 2 tygodnie temu sprzedał już pakiet 10 proc. akcji Pekao, uzyskując za nie ok. 750 mln euro. W komunikacie o sprzedaży napisano wówczas, że w okresie najbliższych 90 dni nie jest planowane dalsze wycofywanie się z akcjonariatu banku. Ale po 10 października, kiedy minie rzeczone 90 dni - kto wie.

Nowy prezes Unicredit, Jean Pierre Mustier, szuka sposobów na wyprowadzenie włoskiego giganta na prostą. Musi ciąć koszty, podwyższał bufory kapitałowe i podnosić rentowność spółki. Bank ma kłopoty, bo kilkanaście procent kredytów udzielonych we Włoszech nie jest spłacanych.

Pekao jest jednym z najlepszych aktywów Unicredit, być może zostanie więc "poświęcony" w procesie restrukturyzacji włoskiej spółki.

Ewentualna zmiana właściciela Pekao nie powinna mieć wpływu na sytuację klientów banku.