Paliwa nigdzie nie drożeją tak, jak w Polsce. W Europie jesteśmy niechlubnym liderem

Nigdzie w Unii Europejskiej paliwa nie drożały ostatnio tak jak w Polsce - wynika z raportu rosyjskiej agencji RIA Rating. Najtańsze paliwo, wśród krajów definiowanych przez autorów raportu jako europejskie, jest w Kazachstanie, w samej UE z niskich cen mogą cieszyć się Bułgarzy.

Według raportu, Polska jest krajem, w którym paliwa od stycznia podrożały najbardziej spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. W Polsce ich cena wzrosła od stycznia o 10,2 proc (benzyna) i 9,5 proc. (olej). W tym samym okresie w Bułgarii paliwa potaniały odpowiednio o 4,4 proc. i 7,9 proc.

Na pocieszenie pozostaje nam jednak fakt, że wciąż mamy jedne z najtańszych paliw w UE i akurat latem podwyżki nie tylko się zatrzymały, ale benzyna i diesel zaczęły tanieć.

Bułgarzy, którzy mają najtaniej, za litr benzyny 95 płacą 4,3 zł, Polacy tylko niewiele więcej - 4,33 zł, podczas gdy w najdroższej w UE Holandii cena benzyny to w najdroższej w UE Holandii jest to 6,65 zł.

Dystrybutor paliwa na stacji.Dystrybutor paliwa na stacji. Fot. PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO/Agencja Gazeta

Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy. Z kolei Kazachowie płacili w połowie roku (w przeliczeniu) 1,58 zł za litr - to najmniej w Europie (Kazachstan jest uznawany przez agencję RIA Rating za państwo europejskie). Rosjanie płacili około 2,29 zł, tyle samo co Białorusini. Czwarta jest Ukraina z 3,48 zł za litr Pb95.

W raporcie podkreślono też, że cena baryłki ropy Brent na rynkach światowych wzrosła o 40 proc. od stycznia, podczas gdy cena paliw w Europie wzrosła o 5,4 proc. Rozbieżność wynika z tego, że o cenie paliwa na stacjach decyduje głównie polityka podatkowa danego państwa.

Więcej o:
Komentarze (65)
Paliwa nigdzie nie drożeją tak jak w Polsce
Zaloguj się
 • malepifko

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież tak jest od lat. Podobnie z prądem i gazem.

  www.wyborcza.biz/biznes/1,147744,20154561,w-polsce-gaz-i-prad-sa-wyjatkowo-drogie-na-tle-unii-europejskiej.html?disableRedirects=true

 • facio60

  Oceniono 6 razy 4

  I co z tego, co piszą w tytule?
  Cena paliwa w Polsce należy do najniższych w Europie. Kto jeździ na urlop na południe, północ, zachód Europy, to tankuje do pełna przed opuszczeniem Polski. I proszę mi tu nie wyskakiwać z zarobkami czy siłą nabywczą. Chorwaci czy Czesi, Słoweńcy wcale tak więcej nie zarabiają, a paliwo mają droższe.

 • arend_dickmann

  Oceniono 9 razy 3

  To się nazywa monopol, państwowy monopol. Po za tym fajnie, że mamy tańszą o 2 zł benzynę niż w Holandii - tylko szkoda, że i tak Holendrzy za godzinę średniej płacy kupią jakieś 7 litrów, a Polacy o połowę mniej. Cen pali na świecie nie zmienimy, ale poziom opodatkowania powinien być chyba bardziej dopasowany do możliwości finansowych podatników - tym bardziej, że jak pokazuje doświadczenie, obniżanie akcyzy jak do tej pory zawsze powodowało wzrost wpływów budżetowych. Z resztą większość podatków w Polsce po obniżeniu przynosiłaby większe dochody. Mamy 1/3 gospodarki w szarej strefie - ludzie nie kombinują, bo lubią, tylko dlatego, że albo na uczciwość ich nie stać, albo nieuczciwość jest wyjątkowo opłacalna.

 • mario.wario

  Oceniono 2 razy 2

  GÓWNO PRAWDA!!!
  W Polsce paliwa drożeją szybko, bo były BARDZO TANIE przez długi okres czasu!!!!
  www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/pb95
  www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/on

  HOLANDIA, DANIA, WŁOCHY itd, ceny za litr PONAD 6 zł!

 • pator77

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem wczoraj w Czechach, Austrii, Słowenii i Chorwacji. W Polsce ceny były o 20% niższe.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 1 raz 1

  Kraj ludzi najlepiej zarabiających może sobie na to pozwolić, hahaha, dalej głosujcie na PiS lub PO, to będzie jeszcze weselej w kraju demokracji buraczanej

 • diw_iw

  Oceniono 1 raz 1

  no wiec wlasnie, walnac tytul. Mam podglad sytuacji na biezaco, bo tankuje i w polsce i w niemczech. Jak w niemczech ceny rosly, tak w polsce sie utrzymywaly, tak samo jak w niemczech ceny pozostawaly wysokie, tak w polsce tanialy. Teraz jest sezon na wyjazdy, wiec stacje podninosly ceny. Nie demonizujcie znowu. Faktem jest jednak, ze ja za swoja studencka pensje i 16h tygodniowo pracy jestem w stanie zatankowac 19 bakow paliwa i jeszcze zostanie na zywnosc na tydzien. Teraz przeliczajac to samo na polskie warunki czyli 180zl razy 19 daje 1620 zl. Podzielic przez 64 daje stawke 25 zl dla studenta za godzine pracy netto. Niech to bedzie wyznacznikiem!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 15 razy 1

  Gdyby polski idiota omijał lukiem stacje ORLEN, które dyktują poziom cen, to sytuacja zmieniłaby się krańcowo.
  Ale od idioty ciężko coś wymagać, zaś od polskiego idioty w szczególnie ciężko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX