Według dziennika, niemieckie świadczenia dla bezrobotnych odbierało pod koniec kwietnia br. 92,5 tys. Polaków. Wśród beneficjentów więcej było jedynie bezrobotnych pochodzących z Syrii (242,4 tys.) i Turcji (295,3 tys.). Łącznie liczba obcokrajowców pobierających pieniądze zwiększyła się w ciągu roku o ponad 170 tys. osób. Obecnie jest ich łącznie 1,54 mln.
Najszybciej wzrasta liczba beneficjentów z Syrii i Erytrei. Z kolei liczba Niemców korzystających z tego zasiłku zmniejszyła się o niecałe 240 tys. osób, do 4,36 mln. Łącznie zasiłek pobierał mniej więcej co 13. Niemiec i niemal co piąty obcokrajowiec mieszkający w tym kraju.
Jak wynika z danych Eurostatu, bezrobocie w Niemczech wynosi obecnie 4,2 proc. i jest jednym z najniższych w całej UE. Mniejszy odsetek osób pozostających bez pracy jest tylko na Malcie (4,0 proc.) i w Czechach (4,1 proc.).
Z kolei w Polsce bezrobocie, mierzone tą samą metodą (gdzie liczy się faktyczne pozostawanie bez pracy i faktyczna chęć jej podjęcia, a nie tylko fakt figurowania w rejestrach urzędu pracy) wynosi 6,2 proc. Średnia dla całej UE to 8,6 proc.