Chętnie korzystamy ze świadczeń socjalnych za Odrą. Zasiłki w Niemczech pobiera 100 tys. Polaków

Aż 1,54 mln cudzoziemców pobiera w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych. Trzecią najliczniejszą grupą korzystająca z tego przywileju są Polacy - informuje niemiecki Bild, powołując się na dane Federalnej Agencji Pracy.

Według dziennika, niemieckie świadczenia dla bezrobotnych odbierało pod koniec kwietnia br. 92,5 tys. Polaków. Wśród beneficjentów więcej było jedynie bezrobotnych pochodzących z Syrii (242,4 tys.) i Turcji (295,3 tys.). Łącznie liczba obcokrajowców pobierających pieniądze zwiększyła się w ciągu roku o ponad 170 tys. osób. Obecnie jest ich łącznie 1,54 mln.

Najszybciej wzrasta liczba beneficjentów z Syrii i Erytrei. Z kolei liczba Niemców korzystających z tego zasiłku zmniejszyła się o niecałe 240 tys. osób, do 4,36 mln. Łącznie zasiłek pobierał mniej więcej co 13. Niemiec i niemal co piąty obcokrajowiec mieszkający w tym kraju.

Bardzo niskie bezrobocie

Jak wynika z danych Eurostatu, bezrobocie w Niemczech wynosi obecnie 4,2 proc. i jest jednym z najniższych w całej UE. Mniejszy odsetek osób pozostających bez pracy jest tylko na Malcie (4,0 proc.) i w Czechach (4,1 proc.).

Z kolei w Polsce bezrobocie, mierzone tą samą metodą (gdzie liczy się faktyczne pozostawanie bez pracy i faktyczna chęć jej podjęcia, a nie tylko fakt figurowania w rejestrach urzędu pracy) wynosi 6,2 proc. Średnia dla całej UE to 8,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (99)
Chętnie korzystamy ze świadczeń socjalnych za Odrą. Zasiłki w Niemczech pobiera 100 tys. Polaków
Zaloguj się
 • lookasz1807

  Oceniono 22 razy 12

  Artykuł trochę niepełny, bo należałoby podać całkowitą liczbę osób obcego pochodzenia, dlatego ja pomogę autorowi. Turków jest ok 2.2mln( na zasiłku prawie 300tys), Polaków jest 1,6mln, a niektóre źródła podają, że nawet 2mln(na zasiłku prawie 100tys), a Syryjczyków ok400tys(240tys na zasiłku)

 • flat_hu

  Oceniono 26 razy 8

  Socjalizm.
  Niedługo w Polsce Ukraińcy będą socjal pobierać. A Polaczka z jednym dzieckiem będzie się katować podatkami - bankowym, ubezpieczycielskim, VATem, dochodowym, akcyzą, opłatą paliwową.... i będzie na leni i dzieciorobów bez ambicji (w tym 500+).

 • s0nar

  Oceniono 30 razy 6

  Banda cuchnących nierobów. Niech mi jeszcze raz ktoś powie, że z Polski wyjeżdżają młodzi, wykształceni, zdolni i pracowici to chyba umrę ze śmiechu, bo z tego co ja widzę wyłania się taki obraz, że wyjeżdżają i młodzi i starzy, ale przede wszystkim niezbyt dobrze wykształceni, nieznający języków, niezbyt pracowici i co tu dużo mówić - zwykłe cwaniaczki, które tylko myślą jak by tu dostać kasę, a się nie narobić. W Polsce tacy też się pracą nie skalali, bo tylko kombinowali jak tu wyrwać zasiłek i przebimbać miesiąc sącząc jabola w jakiejś zabitej dechami dziurze. Młodzi, wykształceni, zdolni i pracowici doskonale radzą sobie w Polsce (przede wszystkim w dużych miastach) i nie mają potrzeby wyjeżdżać z kraju chyba, że na wakacje ze 2x w roku. Bo w końcu po co stąd wyjeżdżać skoro ma się zarobki zachodnioeuropejskie, a wydatki wschodnioeuropejskie :D

 • Oceniono 2 razy 2

  A czytajac polski internet to myslalem, ze tylko ciapaci i imigrusie wyciagaja swoje lapy po darmowe pieniadze.

 • flanemco

  Oceniono 1 raz 1

  Jedna z typowych sytuacji:
  "Mój mąż pracuje 2 lata w Niemczech ja po przepracowaniu 5 lat w Polsce sama się zwalniam i wyjeżdżam do męża na stałe do Niemiec. Czy mogłabym się starać o jakieś pieniążki socjalne?

  marta52122 wtorek, 14, październik 2014 10:15"

 • tyfus666

  Oceniono 1 raz 1

  wy....rdalac z polskimi imigrantami okradajacymi niemieckich podatnikow, wypad do polski na 500+

 • polsilver100

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy tak ogólnie to bardzo chętnie biorę jak się daje oczywiście za darmo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX