Reprezentację Brazylii powinien wyprowadzić Real. To dziś największa gwiazda kraju kawy

Przez ostatnie 12 miesięcy dolar stracił do reala brazylijskiego aż 20 proc. Tylko od początku roku waluta organizatorów XXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro umocniła się wobec dolara o 24 proc. Co więcej, niektórzy twierdzą, że to nie koniec.

Przed startem igrzysk olimpijskich sprawdziliśmy formę brazylijskiej waluty. Co z tego wyszło? Gdybyśmy właśnie bawili się w bon moty na Twitterze napisalibyśmy, że to real powinien wyprowadzić reprezentację Brazylii na ceremonię otwarcia olimpiady - bo to dziś największa gwiazda kraju kawy.

Real kosztuje obecnie 1,21 złotego. Tak drogi był ostatnio rok temu. RBL mocno zyskuje także wobec dolara. Jeszcze 21 stycznia dolar kosztował 4,15 reali, 5 czerwca było to tylko 3,19 reali.

Po kondycji brazylijskiego pieniądza wyraźnie widać, że największe państwo Ameryki Południowej - choć w kryzysie niewidzianym tu od dziesiątek lat - powoli odreagowuje zawirowania polityczne, kapitał także wraca.

Real - wykresReal - wykres źródło: wyborcza.biz

Przypomnijmy, że prezydent Brazylii, Dilma Rousseff, mierzy się z procedurą impeachmentu i w połowie maja została zawieszona w obowiązkach na 180 dni. Jej poprzednik Luiz Inacio Lula da Silva oskarżany jest zaś o korupcję.

Na korzyść Brazylii - jak ocenia, cytowany przez Bloomberga Luiz Fernando Figueiredo, który przewidział rajd reala i sporo na nim zarobił - działa opłacalność inwestycji kapitałowych. Przy ujemnym koszcie pieniądza w głównych gospodarkach, w Brazylii główna stopa procentowa sięga obecnie aż 14,25 proc. Do tego pełniący obowiązki prezydenta Michel Temer zmierza do zrównoważenia finansów publicznych - co też zachęca inwestorów.

- Jest niemal niemożliwe, żeby do kraju o tak nieprzyzwoicie wysokich stopach procentowych jak Brazylia nie napływał kapitał - powiedział Luiz Fernando Figueiredo agencji Bloomberg.

Według niego, w związku z tym, kurs dolara spadnie do końca roku do 3,00 BRL, czyli jeszcze o ponad 6 proc. Inni analitycy są jednak mniej optymistyczni i uważają, że na kursie USD/BRL nastąpi korekta i dolar umocni się do 3,5 BRL.

Więcej o: