Luksus w handlu jeszcze nie umarł. Carrefour otwiera nowy supermarket premium

Marcin Kaczmarczyk
Niebezpieczeństwo, że wkrótce będziemy musieli chodzić na zakupy wyłącznie do Biedronki lub Lidla nieznacznie się oddaliło. Carrefour otworzył właśnie nowy supermarket z wyższej półki. To już druga taka placówka francuskiej sieci w Polsce.

W kwietniu z Galerii Podkowa w Podkowie Leśnej pod Warszawą zniknął supermarket polskiej sieci Marcpol. Zbankrutowała – z początkiem czerwca sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Teraz w tym miejscu pojawił się nowy Carrefour Market. Inny od znakomitej większości supermarketów działających nad Wisłą.

– Nowy supermarket w Podkowie Leśnej to druga placówka otwarta w segmencie premium w Polsce. Pozytywny test, który zrealizowaliśmy na warszawskiej Białołęce, skłonił nas do rozwijania tego konceptu na polskim rynku – mówi François Vincent, dyrektor supermarketów i sklepów convenience.

Czytaj też: Carrefour intensywnie rozwija też uruchomiony kilka miesięcy temu sklep internetowy

Ładniej i więcej

Estetyczne półki i stelaże z towarami, szerokie przejścia pomiędzy nimi, staranniej niż w przeciętnym supermarkecie dobrane oświetlenie i nazwy stoisk – to wszystko w nowym sklepie w Podkowie Leśnej sugeruje, że jesteśmy nie w zwykłym supermarkecie, tylko co najmniej w delikatesach.

Do tego ponad 15 tys. produktów w ofercie, a więc zdecydowanie więcej niż można znaleźć na półkach zwykłego supermarketu – nie tylko sklepów dyskontowych. W strefie „Targ Świeżości” znalazło się np. ok. 200 rodzajów warzyw i owoców. Na miejscu powstaje świeże pieczywo oraz wędliny – te ostatnie pochodzą z wędzarni zlokalizowanej w sklepie, w której tradycyjnie wędzi się wyroby dymem z drewna drzew liściastych.

W strefie zdrowia z kolei można znaleźć m.in. produkty bio i ekologiczne, dla diabetyków, bezglutenowe, bez laktozy, sojowe oraz o obniżonej zawartości tłuszczu. Asortyment zdrowych produktów uzupełniają dostępne na wagę m.in.: bakalie, orzechy, fasola, groch oraz soczewica.

W supermarkecie sporo jest też produktów z asortymentu Kuchni Świata, w tym oryginalne francuskie produkty regionalne pod marką Reflets de France oraz włoskie specjały marki Terre d’Italia.

Czytaj też: Prowadzenie biznesu w Polsce coraz bardziej ryzykowne? Fiskus uderzył niedawno w jednego z największych sprzedawców elektroniki

Czy to się uda?

Carrefour Market w Podkowie Leśnej powstał trzy miesiące po otworzeniu podobnej placówki w Białołęce – dzielnicy leżącej w północnej części Warszawy. Francuska sieć, jak widać, eksperymentuje również ze sklepami z wyższej półki.

Na pierwszy rzut oka to ryzykowny ruch. Alma, sieć supermarketów z wyższej półki, przeżywa właśnie najtrudniejsze chwile w swojej historii i szuka już inwestora zewnętrznego. Przegrywa między innymi dlatego, że zmienia się Lidl i Biedronka. Na półkach popularnych sieci dyskontowych pojawia się coraz więcej dobrych, a czasem nawet luksusowych towarów. Dlaczego więc Francuzom miałoby się udać?

Z trzech powodów. Po pierwsze, Carrefour widać, że staranie wybiera miejsca, gdzie otwiera swoje „lepsze” placówki. Podkowa Leśna i Białołęka to miejsca, gdzie nie brakuje ludzi skłonnych wydać nieco więcej na spożywcze zakupy. Po drugie, Carrefour to ogromna sieć - pod jej szyldem działa w Polsce ponad 800 sklepów w 5 formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Nie będzie więc miała większych problemów z sensownym zatowarowaniem i obsługą logistyczną nowych, nieco innych, placówek.

No i po trzecie Carrefour wchodzi na rynek z nowym formatem sklepu w czasie, gdy Polakom żyje się lepiej. Przede wszystkim dzięki rekordowo niskiemu bezrobociu. Ale i również programowi 500 plus. Na rynku jest coraz więcej pieniędzy, które mogą zostać wydane na produkty bardziej luksusowe. Francuzi próbują na tym zarobić i ten pomysł tym razem może wypalić.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"