Zostawiasz ręcznik na plaży we Włoszech? Zapłacisz 200 euro kary

Aż 200 euro kary grozi turyście we Włoszech, który chcąc zarezerwować sobie najlepsze miejsce na publicznej plaży, zostawi na noc ręcznik, leżak czy parasol.

Od wybrzeży Toskanii do Sardynii włoska straż przybrzeżna rozpoczęła akcję "Safe Sea". Nakłada kary na wczasowiczów, którzy rezerwują sobie miejsce na plaży zostawiając tam leżaki, ręczniki i parasole. Zdaniem przedstawicieli straży, proceder ten jest powszechny i niesprawiedliwy wobec tych, którzy przestrzegają zasad.

Straż konfiskuje leżaki

Jak podaje La Repubblica, w ostatnią sobotę straż przybrzeżna w Livorno skonfiskowała 37 leżaków, 30 parasolek, a nawet kostiumy kąpielowe. Zabezpieczono także przedmioty zostawione przez plażowiczów w Tortoreto w Abruzji oraz Salerno w Kampanii.

Włoskie władze są zmuszone do działania nie pierwszy raz. Kilka lat temu straż przybrzeżna w Ligurii nałożyła na sześciu turystów mandat w wysokości tysiąca euro za rozłożenie na plaży dziesięciu ręczników przed godz. 6 rano. Cała szóstka, rezerwująca sobie w ten sposób miejsce na plaży, miała powyżej 60 lat. 

Z kolei brytyjski kierowca turystycznego autokaru został zatrzymany po tym, jak spalił ręczniki postawione na plaży przez niemieckich turystów. Grzywny udało mu się uniknąć.

Włochy Kalabria/shutterstockWłochy Kalabria/shutterstock Włochy Kalabria/shutterstock

Oszuści żerują na wczasowiczach

Włoska prasa zauważa, że rezerwowanie plaży przez zostawianie tam na noc przedmiotów ma swoją tradycję i zaczęło się po II wojnie światowej, kiedy Italię zaczęły odwiedzać tłumy turystów.

Trzeba jednak z tym uważać, gdyż w niektórych regionach Włoch możemy zostać za to ukarani. W toskańskim mieście Cecina przestępstwem jest pozostawienie bez nadzoru przedmiotów na plaży przed 8:30 rano, kiedy jest ona otwierana dla turystów.

Lokalne władze zauważają także inny proceder. Oszuści ustawiają parasole i leżaki na bezpłatnych plażach publicznych i próbują pobierać opłaty od nieświadomych turystów.

Więcej o:
Komentarze (21)
Zostawiasz ręcznik na plaży we Włoszech? Zapłacisz 200 euro kary
Zaloguj się
 • yulek_cezar

  Oceniono 15 razy 15

  Proste: o godzinie 8 rano tyralierą przez miejskie plaże przechodzi 10 sprzątaczy i zbiera wszystkie porzucone przedmioty. Nie ma właściciela w pobliżu, ręcznik przepada (w końcu to śmieć). Proste i skuteczne.

 • teclaw

  Oceniono 9 razy 7

  Włoska prasa zauważa, że rezerwowanie plaży przez zostawianie tam na noc przedmiotów ma swoją tradycję i zaczęło się po II wojnie światowej, kiedy Italię zaczęły odwiedzać tłumy turystów.

  Przepraszam bardzo - w gazecie wyborczej niejednokrotnie pisano że to wymysł Polaków....

 • Mruto Themruto

  Oceniono 2 razy 2

  zgadzam sie zeby zabierac takie parawany ,reczniki czy parasole skoro nie ma ich wlasciciela,a jak sie znajdzie to ukarac mandatem za smiecenie ;)

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 1 raz 1

  200 Euro? Czy ktoś nie zauważył, ze to więcej niż koszt nowego ręcznika, do którego można się po prostu nie przyznać?

 • paseo

  0

  zostawi na noc ręcznik, leżak czy parasol.
  Polacy ,co wy na to ????
  Jak tam w Polsce wasz dobytek po samotnym pozostawieniu na noc ?????
  Nie ma ???
  A tak naprawdę,przeciez to idiotyzm ! NIKT zdrowy na umyśle nie zostawia niczego na noc na plazy.ZWLASZCZA we Wloszech

 • ssaassaa

  0

  A co ma ręcznik do parawanu?

 • xynat

  0

  W Polsce nie ma potrzeby stosowania takich kar. Jeśli coś zostawisz na plaży to w ciągu kilku minut ktoś ci to zapier...li. W Polsce takie sytuacje same się "regulują". W przyszłe wakacje jadę do Włoch albo Hiszpanii. A potem Niemiaszki niech szukają swoich rzeczy na allegro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX