Nie pomogło 500 plus. PKB wzrósł mniej niż oczekiwali ekonomiści

W drugim kwartale PKB wzrósł o 3,1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To wynik gorszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 3,3 proc.

W pierwszym kwartale tego roku polska gospodarka rosła w tempie 3,0 proc. Natomiast w ubiegłym roku PKB wzrósł o 3,6 proc. rok do roku. Tegoroczny projekt budżetu przewiduje roczny wzrost na poziomie 3,8 proc., a w przyjętych przez Ministerstwo Finansów założeniach do kolejnej ustawy budżetowej mowa jest wręcz o wzroście o 3,9 proc. Jednak resort finansów dopuszczał rewizję tej prognozy po ogłoszeniu danych na temat wzrostu gospodarczego w drugim kwartale.

Produkt Krajowy Brutto wyrównany sezonowoProdukt Krajowy Brutto wyrównany sezonowo fot. GUS

O tym, że tę prognozę należałoby ściąć, jest przekonany Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion. Jego zdaniem dane za drugi kwartał pokazują, że „raczej można zapomnieć” o zaplanowanym przez rząd wzroście PKB o 3,8 proc. Kuczyński twierdzi też, że przeszacowano wpływ, jaki na polską gospodarkę będzie miał program Rodzina 500 plus. Jego efekty powinno być widać właśnie w drugim kwartale, tymczasem „wzrost jest słabiutki”. Jak ocenia analityk, program Rodzina 500 plus w skali roku doda do PKB 0,2-0,3 punktu procentowego, a nie, jak spodziewali się optymiści, pół punktu.

Produkt Krajowy BruttoProdukt Krajowy Brutto fot. GUS

Z kolei Rafał Antczak z firmy Deloitte podkreśla, że gdyby nie program 500 plus, wzrost PKB w II kwartale byłby jeszcze skromniejszy. Bez niego dynamika PKB spadłaby poniżej 3 procent, głównie przez wyhamowanie inwestycji. Antczak spodziewa się, że do odbicia dojdzie w IV kwartale. Będzie to możliwe dzięki rozkręcaniu się inwestycji i utrzymującej się dynamice konsumpcji. 

GUS przypomniał, że opublikowane dziś dane mają wstępny charakter i do końca sierpnia mogą zostać skorygowane.