Rejestrujesz kartę prepaid? Nie powinni kserować Ci dowodu osobistego

Firmy telekomunikacyjne na potrzeby rejestracji kart prepaid nie powinny kserować dowodów osobistych - ostrzegają GIODO i UKE.

Do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej napływają już sygnały, że operatorzy w procesie rejestracji kart kserują lub skanują dokumenty tożsamości klientów.

Tymczasem, zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, nie jest to konieczne i firmy telekomunikacyjne nie powinny tego robić.

Rejestrujący kartę prepaid jest zobowiązany przekazać operatorowi wyłącznie:

  • imię i nazwisko
  • PESEL, lub nazwę, serię i numer dokumentu tożsamości


Jak komentuje GIODO:

przekazanie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu kopii dowodu osobistego powodować może problemy z właściwym przestrzeganiem zasad ochrony danych osobowych, w tym w zakresie ich gromadzenia, zabezpieczenia

- Sprawa jest delikatna. Kserowanie dokumentów tożsamości to częsta praktyka - mówi Witold Tomaszewski z serwisu Telepolis.pl. - I nie jest to niezgodne z prawem. Bezprawne jest przechowywanie tych danych po przetworzeniu.

Niezrozumienie procedur

A co w sytuacji, gdy podczas rejestracji doradca w salonie będzie się upierał przy skserowaniu naszego dokumentu tożsamości? 

- W takiej sytuacji należy złożyć skargę do UKE. Natomiast nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek operator odmawiał rejestracji w momencie, gdy nie zgodzimy się na skserowanie dowodu osobistego – komentuje Witold Tomaszewski. - To mogą być pojedyncze przypadki wynikające z niezrozumienia instrukcji przez sprzedawców, a nie z polityki operatora.

Co może się stać z Twoją tożsamością?

Oczywiście od żądania kopii dowodu osobistego do kradzieży tożsamości bardzo daleka droga. Niemniej ogólnie warto nie szafować dokumentami.

- W im większej ilości miejsc skserowano Twój dowód osobisty, tym większe prawdopodobieństwo, że te krytyczne dane wypłyną - przypomina Witold Tomaszewski.

Nawet ksero dokumentów, czy wręcz zdjęcie zrobione telefonem, może zostać wykorzystane do oszustwa - np. zaciągnięcia pożyczki czy wypożyczenia samochodu na nasze dane.

Warto m.in. pamiętać, aby nie zostawiać dowodów osobistych w zastaw np. w wypożyczalniach sprzętu sportowego czy w muzeach. Czytaj więcej: Dałeś dowód w zastaw za kajak, możesz spłacać cudzy kredyt 

Więcej o: