Nie tylko złoto - oto kolejny surowiec, na którym można będzie zarobić

Ruda żelaza, której notowania wzrosły od początku roku o 36,2 proc., ma potencjał do dalszego umocnienia długoterminowo - prognozuje analityk, który przewidział tegoroczne wzrosty na rynkach.

Jason Schenker z Prestige Economics ocenia, że kurs rudy żelaza może rosnąć i w drugiej połowie roku jej ceny z dostawą do chińskiego portu Qingdao wyniosą przeciętnie 60 dolarów za tonę, przy średniej dla całego roku 55 dolarów za tonę (z obecnych około 53 dolarów za tonę). Żelazo ma według analityka dalej drożeć w kolejnych latach - do 62 dolarów w przyszłym i 72 dolarów w 2018 roku.

Żelazo jest coraz droższe

Jason Schenker w październiku 2015 roku przewidział rajd tego surowca, który po trzech latach spadków, dzięki rekordowej produkcji stali w Chinach, od początku 2016 roku podrożał o 36,2 proc. Teraz analityk przewiduje dalsze umocnienie rudy żelaza, któremu sprzyjać mają stymulacja chińskiej gospodarki przez tamtejszy bank centralny oraz osłabienie dolara.

Australia, kopalnia rudy żelazaAustralia, kopalnia rudy żelaza Â Reuters Staff / Reuters / REUTERS / REUTERS

 - Dodatkowo polityka Fed powinna być wsparciem dla cen rudy żelaza, ponieważ nie tylko stymuluje gospodarkę Stanów Zjednoczonych, ale także może osłabiać dolara - uważa Jason Schenker, który jest na czele rankingu Bloomberga wśród specjalistów przewidujących notowania metali nieszlachetnych w II kwartale br.

Jego zdaniem całkiem możliwe jest, że Chiny będą zwiększać działania stymulujące koniunkturę, zwłaszcza jeśli amerykańska gospodarka nadal będzie słabnąć.

W tym roku gospodarka chińska stabilizuje się. Powrót dobrej koniunktury na rynek nieruchomości sprawił, że drożeć zaczęła stal. W tej sytuacji oczekiwania banków wobec osłabienia stali są coraz mniejsze, a ryzyko spadku cen rudy żelaza poniżej 50 dolarów spada. 

Chiny, pomnik Mao na tle huty staliChiny, pomnik Mao na tle huty stali Â Darley Shen / Reuters / REUTERS / REUTERS

W Polsce rudy żelaza na wyczerpaniu

W pierwszej trójce krajów wydobywających najwięcej rud żelaza są Chiny, Australia i Brazylia. W Polsce rudy żelaza są na wyczerpaniu i nie odgrywają większego znaczenia, warto jednak przypomnieć, że hutnictwo żelaza ma u nas kilkusetletnie tradycje, początki wydobycia tych złóż odnotowano już w XIII wieku.

Więcej o:
Komentarze (28)
Nie tylko złoto - oto kolejny surowiec, na którym można będzie zarobić
Zaloguj się
 • korgan123

  Oceniono 9 razy 5

  Zaraz kupię z 10 ton, załaduję do piwnicy i poczekam na zwyżkę ceny. Dziękuję ci Gazeto.

 • sqro

  Oceniono 3 razy 1

  Jak pojawia sie w mediach stwierdzenie 'można zarobić na...' to oznacza to że ci co mieli zarobić już sie obkupili i treaz pora nagonić jelonków, żeby wywindowali ceny i kupili.
  czyli bedzem gdzieś w początkach fazy 3 tego wykresu
  h ttps://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Paul_Rodrigue

 • ojobazos

  0

  W Polsce w XXI wieku w ogóle nie wydobywa się rudy żelaza nigdzie. Nie istnieje nawet 1 złoże rudy żelaza w Polsce obecnie. ZERO - NIE MA NIC. Piszcie z sensem, jak już coś piszecie o surowcach. Wszystkie dane o rudach metali w Polsce dane są w BILANSIE ZASOBÓW ZŁÓŻ KOPALIN W POLSCE wyd. PIG na str 67.

 • onepiotrek

  0

  a żelazo to można sobie w aptece kupić...

 • perfumeria_i_szambo

  Oceniono 2 razy 0

  pompowanie bańki... ciąg dalszy

 • wet8pussy

  0

  Anal-itycy: Jak cena surowca idzie w górę to mówią "będzie drożej" a jak spada to zawsze "będzie taniej"

 • toryx

  0

  Pod Mazurami sa rudy żelaza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX