Nie tylko złoto - oto kolejny surowiec, na którym można będzie zarobić

Ruda żelaza, której notowania wzrosły od początku roku o 36,2 proc., ma potencjał do dalszego umocnienia długoterminowo - prognozuje analityk, który przewidział tegoroczne wzrosty na rynkach.

Jason Schenker z Prestige Economics ocenia, że kurs rudy żelaza może rosnąć i w drugiej połowie roku jej ceny z dostawą do chińskiego portu Qingdao wyniosą przeciętnie 60 dolarów za tonę, przy średniej dla całego roku 55 dolarów za tonę (z obecnych około 53 dolarów za tonę). Żelazo ma według analityka dalej drożeć w kolejnych latach - do 62 dolarów w przyszłym i 72 dolarów w 2018 roku.

Żelazo jest coraz droższe

Jason Schenker w październiku 2015 roku przewidział rajd tego surowca, który po trzech latach spadków, dzięki rekordowej produkcji stali w Chinach, od początku 2016 roku podrożał o 36,2 proc. Teraz analityk przewiduje dalsze umocnienie rudy żelaza, któremu sprzyjać mają stymulacja chińskiej gospodarki przez tamtejszy bank centralny oraz osłabienie dolara.

Australia, kopalnia rudy żelazaAustralia, kopalnia rudy żelaza Â Reuters Staff / Reuters / REUTERS / REUTERS

 - Dodatkowo polityka Fed powinna być wsparciem dla cen rudy żelaza, ponieważ nie tylko stymuluje gospodarkę Stanów Zjednoczonych, ale także może osłabiać dolara - uważa Jason Schenker, który jest na czele rankingu Bloomberga wśród specjalistów przewidujących notowania metali nieszlachetnych w II kwartale br.

Jego zdaniem całkiem możliwe jest, że Chiny będą zwiększać działania stymulujące koniunkturę, zwłaszcza jeśli amerykańska gospodarka nadal będzie słabnąć.

W tym roku gospodarka chińska stabilizuje się. Powrót dobrej koniunktury na rynek nieruchomości sprawił, że drożeć zaczęła stal. W tej sytuacji oczekiwania banków wobec osłabienia stali są coraz mniejsze, a ryzyko spadku cen rudy żelaza poniżej 50 dolarów spada. 

Chiny, pomnik Mao na tle huty staliChiny, pomnik Mao na tle huty stali Â Darley Shen / Reuters / REUTERS / REUTERS

W Polsce rudy żelaza na wyczerpaniu

W pierwszej trójce krajów wydobywających najwięcej rud żelaza są Chiny, Australia i Brazylia. W Polsce rudy żelaza są na wyczerpaniu i nie odgrywają większego znaczenia, warto jednak przypomnieć, że hutnictwo żelaza ma u nas kilkusetletnie tradycje, początki wydobycia tych złóż odnotowano już w XIII wieku.

Więcej o: