Mieszkania w Polsce są podobno tanie. Ale i tak nie stać nas na ich kupno

Ceny mieszkań w Polsce są niskie na tle innych krajów europejskich. Ale to jeszcze nie wystarcza, by nieruchomości były dostępne dla osób przeciętnie zarabiających. Powód? Oczywiście niskie płace - czytamy w raporcie firmy Deloitte.

Ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za równowartość 200 tys. euro? Sprawdziła to firma Deloitte w kolejnej edycji raportu poświęconego rynkom nieruchomości w 17 krajach UE, Rosji i Izraelu. Okazuje się, że w Polsce, przy średniej cenie metra kwadratowego na poziomie około 1100 euro, za 200 tys. euro da się kupić przeciętnie 181 mkw mieszkania. To nieco mniej niż w Portugalii (194 metry) i na Węgrzech (196 metrów), a także wyraźnie mniej niż w Rosji (276 metrów). We wszystkich pozostałych krajach objętych badaniem ceny były już wyższe. Niekiedy bardzo wyraźnie. Ich rekordowy poziom odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie analizowana kwota wystarcza na zakup zaledwie 39 metrów mieszkania.

Polska średnia na poziomie 181 metrów kwadratowych to efekt umiarkowanych cen nieruchomości w mniejszych ośrodkach. Zaniżają ją natomiast największe miasta. W Krakowie 200 tys. euro wystarcza już tylko na zakup 140 metrów nowego lokalu mieszkalnego, zaś w Warszawie - jedynie 114 metrów.

Osiedle Sady Zoliborskie.Osiedle Sady Zoliborskie. Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Ceny w Polsce? Niskie

Choć polskie ceny mieszkań są jednymi z najniższych w Europie, to w zestawieniu z przeciętnymi zarobkami nie prezentują się już tak atrakcyjnie. Autorzy raportu sprawdzili, ile średnio zarabiająca osoba musiałaby pracować na standardowe mieszkanie o powierzchni 70 mkw przy (teoretycznym) założeniu, że całą pensję brutto przeznaczy na zakup tego lokalu. W Polsce potrwałoby to około 7 lat, natomiast w Niemczech, gdzie mieszkania są najbardziej dostępne - już tylko 3,2 roku. Najwięcej wyrzeczeń muszą natomiast ponieść nabywcy mieszkań w Wielkiej Brytanii. Tam pieniądze na zakup lokalu trzeba odkładać prawie 11 lat.

Osiedle WSM Mokotow w WarszawieOsiedle WSM Mokotow w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Warto też zauważyć, że mimo niekorzystnej relacji zarobków do cen nieruchomości, Polska jest krajem, w którym buduje się relatywnie dużo. W 2015 r. w naszym kraju przybyło 3,8 mieszkania na 1000 osób, gdy średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 2,8, a dla wszystkich krajów uwzględnionych w raporcie - 3,2 lokalu. Z drugiej strony potrzeby mieszkaniowe w Polsce są szczególnie wysokie. Mieszkań w naszym kraju jest wyjątkowo mało - tylko 363 na 1000 mieszkańców. To prawie 25 proc. mniej niż unijna średnia, która wynosi 486,5 lokalu na 1000 osób.

Więcej o: