Każdy Polak, który osiągnął ten wiek, dostaje 3400 zł miesięcznie

To, co dziś jest miłym gestem wobec garstki seniorów, w przyszłości może stać się zauważalnym obciążeniem dla budżetu. A wszystkiemu winna jest demografia.

Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń: jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Wpływ na to mają dwa zjawiska. Pierwszym jest zmniejszająca się liczba narodzin, a drugim – zwiększająca się liczba osób, którym udaje się dożyć sędziwego wieku.

Trudno martwić się tym, że żyjemy dłużej, ale trzeba też zobaczyć konsekwencje, jakie płyną z tego dla gospodarki. Już dziś w wiek emerytalny wchodzą rzesze ludzi, których nie ma kto zastąpić na rynku pracy. Ale dodatkowe kłopoty dla budżetu mogą też przyjść z innej, zupełnie niespodziewanej strony.

Osoby, które ukończyły setny rok życia, dostają co miesiąc dodatek do emerytury w wysokości nieco ponad 3400 zł brutto. W zestawieniu z wysokością przeciętnego świadczenia emerytalnego (około 2 tys. zł) to naprawdę przyjemna kwota. Jako że seniorów w tak zaawansowanym wieku nie ma zbyt wielu, to i koszty tych świadczeń są umiarkowane.

Prawie 60 tys. stulatków w 2050 roku

Na przykład w 2013 r. ZUS wydał na nie 76,5 mln zł. Jednak wystarczy spojrzeć na przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny prognozy demograficzne, by przekonać się, że wkrótce koszt wypłaty tych świadczeń może być wielokrotnie większy.

Dwa lata GUS opublikował swoje przewidywania dotyczące tego, jak do roku 2050 będzie się zmieniała liczba ludności w poszczególnych grupach wiekowych. I tak do roku 2020 liczba stulatków w Polsce nie przekroczy 5 tys. osób.

Jednak już w roku 2030 ma ich być 15,4 tys., w 2040 – 26,2 tys., zaś w 2050 – aż 59,1 tys. Jeśli te prognozy się sprawdzą, dożycie do setnych urodzin nie będzie już wydarzeniem tak niecodziennym jak dziś, a koszty dodatkowych wypłat dla seniorów wzrosną o cały rząd wielkości.

Komentarze (77)
Każdy Polak, który osiągnął ten wiek, dostaje 3400 zł miesięcznie
Zaloguj się
 • needmoney

  Oceniono 16 razy 16

  Armia "polaków" otrzymuje znacznie większe emerytury i to koło czterdziestki ...

 • mariuszdd

  Oceniono 46 razy 16

  Same telefony komórkowe skutecznie przetrzebią niedoszłych ...40 latków
  Bo jak sie okazało wywołują raka

 • pietia16

  Oceniono 8 razy 8

  "Osoby, które ukończyły setny rok życia, dostają co miesiąc dodatek do emerytury w wysokości nieco ponad 3400 zł brutto" sąsiad robił "przy kopalni" nie na dole , prowadzony jak przy wydobyciu , a takich jest najwięcej na zakładzie ( przerost zatrudnienia ) w wieku 43 lat netto 3900 zł ! O tym napiszcie !

 • fragles102

  Oceniono 47 razy 5

  tak juz ekonomisci PO studiach dokładnie obliczyli ile osób bedzie w 2050

 • wloczykijas

  Oceniono 3 razy 3

  A wydawało się, że chodzi o 140 lat. Państwo Polskie - takie hojne.

 • lobby_hentajowe

  Oceniono 3 razy 3

  To jest ten sam poziom problemu co kwestia podwyżek pielęgniarek. Na KK, KRUS i emerytury górnicze kasa jest. Na personel medyczny nie ma, a z stulatkami za jakiś czas będzie podobnie. Mamy bogate, ale niestety strasznie tchórzliwe państwo.

 • Karol Robakowski

  Oceniono 7 razy 3

  Czym wy cie martwicie, jedna ustawa i 120 lat mężczyźni, 130 lat kobiety. Szach Mat!

 • lukamipisze

  Oceniono 2 razy 2

  Pieprzenie o Szopenie.. w nocy zmieni sie ustawe o emeryturach i to 100 latkowie bedą musieli wpłacać co miesiac po 1000 zl za to ze zyją.

  Kto powiedział ze bedzie tak jak jest teraz do konca swiata?

 • radek_sziwa

  Oceniono 14 razy 2

  Z tych wyliczeń wynika, że skoro w 2050r będzie prawie 60tys stulatków, to ja (rocznik 79) mam szanse dożyć tak do 120 przynajmniej. Co za brednie, może w Norwegii będzie taki odsetek, ale w Polsce? Nie ma takiej opcji, narodowa hipochondria, zero ruchu przez całe życie, wożenie tyłków samochodami zamiast z buta czy rowerem, a zamiast jabłka czy pomarańczy suplement diety - społeczeństwo na tym wychowane nie ma prawa dożyć takiego wieku, ZUS może być spokojny, ten scenariusz się nie sprawdzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX