Alternatywa wobec kiepskich lokat? Uważaj - banki kuszą depozytami, na których możesz nic nie zarobić

Kończy Ci się lokata w banku. Dostajesz telefon z infolinii z propozycją np. 5 czy 6 proc. w skali roku. Konsultant kusi, że to bardzo atrakcyjna oferta, bo normalnie na lokatach zarabia się teraz po 1-2 proc.

To akurat racja. Oprocentowanie standardowych, bezpiecznych lokat bankowych w Polsce dołuje, dziś średnio wynosi jedynie ok. 1,40 proc., znaleźć coś na więcej niż 2 proc. graniczy z cudem. 

Za namową konsultanta decydujesz się na tę świetną okazyjną lokatę na 5, 6 czy jeszcze więcej procent. Co dalej?

Witamy w świecie lokat strukturyzowanych. Życzymy powodzenia, jeśli zarobisz cokolwiek.

Czym różni się standardowa lokata od lokaty strukturyzowanej?

Zakładając „normalną” lokatę od razu wiesz, ile dokładnie zarobisz. Nic nie odbierze Ci tych spodziewanych odsetek. Nie ma żadnego elementu ryzyka, wszystko jest pewne. Jak w banku.

Lokata strukturyzowana to forma zakładu z bankiem. Poziom Twojego zysku, i to czy w ogóle coś dostaniesz, zależy od zachowania konkretnego wskaźnika - np. kursu walutowego (np. EUR/PLN), ceny akcji kilku spółek na giełdzie czy ceny surowców na rynku (np. złota, platyny).

Oto fragment opisu warunków Lokaty Strukturyzowanej w jednym z banków:

fragment Warunków Lokaty Strukturyzowanejfragment Warunków Lokaty Strukturyzowanej fragment Warunków Lokaty Strukturyzowanej

Bank ustala warunki, przy których wypłaci Ci odsetki. Na przykład - kurs giełdowy danej spółki przez najbliższy rok nie może spaść lub nie może wzrosnąć o więcej niż 20 proc. Jeśli się powiedzie - zarabiasz. Jeśli nie - dostajesz z powrotem tylko wpłacony kapitał.

Zatem - możesz zarobić więcej niż na standardowych depozytach. Ale możesz też nic nie dostać. Albo wręcz stracić, bo za założenie takiej lokaty bywa pobierana opłata administracyjna, podobnie jak za zerwanie opłata manipulacyjna (w przypadku standardowej lokaty rezygnacja z lokaty przed czasem wiąże się wyłącznie z niewypłaceniem odsetek – ale cały wpłacony kapitał się odzyskuje). A lokaty strukturyzowane nie są zakładane zwykle na 3-4 miesiące, prędzej na kilka lat.

Fragment maila zachęcającego do lokaty strukturyzowanejFragment maila zachęcającego do lokaty strukturyzowanej Fragment maila zachęcającego do lokaty strukturyzowanej

Jeśli chcesz zawalczyć o wyższe zyski - nie ma sprawy, wypróbuj lokatę strukturyzowaną. Tylko miej świadomość, że to loteria. Przed włożeniem oszczędności dokładnie poznaj warunki wypłaty odsetek i ewentualne koszty. Dopytuj konsultanta od czego zależy Twój zysk, oczywiście nie podejmuj decyzji od razu przez telefon.

Poza tym, jeśli decydujesz się na lokatę strukturyzowaną, nie deponuj na niej wszystkich swoich oszczędności. Jeśli będą Ci koniecznie potrzebne natychmiast, możesz stracić część pieniędzy zrywając taki depozyt.

Niestety - zupełnie bezpiecznie, na pewno i bez haczyków można dziś zarobić w bankach 1-2 proc., w ramach jednorazowych promocji maksymalnie 3-4 proc. Więcej? Tam gdzieś musi być jakieś ryzyko po Twojej stronie. Pamiętaj o tym, żebyś nie wszedł w inwestycje których później będziesz żałować.