W drugim kwartale stopa bezrobocia wśród kobiet to 6 procent. Wśród mężczyzn to 6,3 procent. Dane podał GUS w opublikowanym w środę biuletynie statystycznym. Jeszcze trzy lata temu różnica była wyraźnie na korzyść mężczyzn: 9,8 procent do 11,2 procent. Jednak ostatnie lata to zdecydowanie szybszy spadek bezrobocia wśród kobiet
Stopa bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn dane: GUS
Generalnie szybki spadek bezrobocia w Polsce jest zjawiskiem ponadpłciowym. Z opublikowanego właśnie badania aktywności ekonomicznej ludności wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w drugim kwartale spadła do rekordowo niskiego poziomu 6,2 procent.
Główna przyczyna, to całkiem niezłe tempo wzrostu gospodarczego w Polsce, dzięki któremu firmy wciąż tworzą nowe miejsca pracy. Pomiędzy lipcem 2015 a czerwcem 2016 przybyło ich 196 tysięcy. W tym samym czasie liczba bezrobotnych spadła o 215 tysięcy.
Nowe miejsca pracy w Polsce dane: GUS
Trudniej znaleźć wytłumaczenie dla zmiany jeśli chodzi o bezrobocie kobiet i mężczyzn. Możliwe, że to efekt większego popytu na pracę w tych branżach, gdzie kobiety zatrudnia się częściej niż mężczyzn. Ale możliwe też, że część kobiet odchodzi z rynku pracy, przez co przestaje się je traktować w statystykach jako osoby bezrobotne. Zgodnie z definicją bezrobotny to ktoś kto nie ma pracy i jej szuka. Ktoś kto nie ma pracy, ale jej nie szuka to osoba bierna zawodowo. Jeśli część bezrobotnych staje się biernymi zawodowo to stopa bezrobocia spada.
Być może spadek stopy bezrobocia dla kobiet poniżej tej dla mężczyzn to pierwsze oficjalne potwierdzenie tego że program 500 plus faktycznie zmienia sytuację kobiet na rynku pracy. Konkretniej: kobiety wyposażone w dodatkowy dochód od państwa przestają szukać pracy, przestają więc być liczone jako osoby bezrobotne.
Dzisiaj to tylko hipotezy, bo opublikowane dane są wstępne i niepełne. Kiedy GUS przedstawi pełen raport o rynku pracy w drugim kwartale będziemy wiedzieć więcej o tym co dokładnie dzieje się z kobietami na polskim rynku pracy.