Polaków w Wielkiej Brytanii jest już więcej niż Hindusów - po raz pierwszy w historii

Ponad 830 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii urodziło się w Polsce. Po raz pierwszy, od kiedy zbierane są takie dane, przebiliśmy Hindusów. W ubiegłym roku na Wyspach mieszkało 13 razy więcej osób narodowości polskiej niż w 2004 r., kiedy Polska wchodziła do UE.

Brytyjski urząd statystyczny, odpowiednik naszego GUS, bardzo dokładnie policzył mieszkańców Wielkiej Brytanii. Uwzględnił przy tym kraj ich urodzenia. Stąd wiemy, że na koniec 2015 roku na Wyspach mieszkało 831 tysięcy osób urodzonych w Polsce.

Do tej pory najwięcej urodzonych poza Wielką Brytanią obcokrajowców pochodziło z Indii lub Pakistanu, czyli byłych brytyjskich kolonii. Hindusi okupowali pierwsze miejsce w statystykach nieprzerwanie od 2004 roku. Ale w tym samym 2004 roku Polska wraz z 9 innymi państwami dołączyła do Unii Europejskiej. Od tego czasu emigracja na Wyspy stała łatwiejsza (bo łatwiej można było znaleźć legalną pracę) i coraz liczniejsza.

W 2015 roku liczba urodzonych w Polsce mieszkańców Wielkiej Brytanii była ponad osiem razy wyższa niż w 2004 roku. Statystycznie w ciągu tych 10 lat przybyło nas tam 737 tysięcy. 

Obcokrajowcy w Wielkiej Brytanii wg kraju urodzeniaObcokrajowcy w Wielkiej Brytanii wg kraju urodzenia Brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne (ONS)

Polacy nie tylko przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii do pracy, ale także zakładają tam rodziny i rodzą dzieci. Wszystkich osób narodowości polskiej (czyli także takich, które urodziły się już w Wielkiej Brytanii) jest na Wyspach według szacunków 916 tysięcy. To ponad 13 razy więcej, niż w 2004 roku. To także pierwsze miejsce wśród obcokrajowców, Polacy stanowią 16,5 proc. wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii o narodowości innej, niż brytyjska.

Najpopularniejsze narodowości inne niż brytyjska w Wielkiej BrytaniiNajpopularniejsze narodowości inne niż brytyjska w Wielkiej Brytanii Brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne (ONS)

W ubiegłym roku, w porównaniu z 2014 najbardziej wzrosła populacja właśnie Polaków (o 63 tys.), dalej Rumunów (o 58 tys.) i Portugalczyków (o 44 tys.).

Jak zauważa w swoim raporcie brytyjski urząd statystyczny, rozszerzenie UE istotnie wpłynęło na strukturę narodowościową na Wyspach. W 2015 roku co ósmy mieszkaniec Wielkiej Brytanii urodził się poza granicami kraju - w 2004 roku był to co jedenasty. 8,7 proc. ma obywatelstwo inne, niż brytyjskie, 10 lat temu było to 5 proc. Od 2004 do 2015 roku liczba mieszkających w Wielkiej Brytanii obcokrajowców wzrosła o prawie 90 proc., w dużej części dzięki napływowi obywateli innych krajów UE, która się potroiła od 2004 (z 1,1 mln do 3,2 mln).

 

Więcej o: