Polaków w Wielkiej Brytanii jest już więcej niż Hindusów - po raz pierwszy w historii

Ponad 830 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii urodziło się w Polsce. Po raz pierwszy, od kiedy zbierane są takie dane, przebiliśmy Hindusów. W ubiegłym roku na Wyspach mieszkało 13 razy więcej osób narodowości polskiej niż w 2004 r., kiedy Polska wchodziła do UE.

Brytyjski urząd statystyczny, odpowiednik naszego GUS, bardzo dokładnie policzył mieszkańców Wielkiej Brytanii. Uwzględnił przy tym kraj ich urodzenia. Stąd wiemy, że na koniec 2015 roku na Wyspach mieszkało 831 tysięcy osób urodzonych w Polsce.

Do tej pory najwięcej urodzonych poza Wielką Brytanią obcokrajowców pochodziło z Indii lub Pakistanu, czyli byłych brytyjskich kolonii. Hindusi okupowali pierwsze miejsce w statystykach nieprzerwanie od 2004 roku. Ale w tym samym 2004 roku Polska wraz z 9 innymi państwami dołączyła do Unii Europejskiej. Od tego czasu emigracja na Wyspy stała łatwiejsza (bo łatwiej można było znaleźć legalną pracę) i coraz liczniejsza.

W 2015 roku liczba urodzonych w Polsce mieszkańców Wielkiej Brytanii była ponad osiem razy wyższa niż w 2004 roku. Statystycznie w ciągu tych 10 lat przybyło nas tam 737 tysięcy. 

Obcokrajowcy w Wielkiej Brytanii wg kraju urodzeniaObcokrajowcy w Wielkiej Brytanii wg kraju urodzenia Brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne (ONS)

Polacy nie tylko przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii do pracy, ale także zakładają tam rodziny i rodzą dzieci. Wszystkich osób narodowości polskiej (czyli także takich, które urodziły się już w Wielkiej Brytanii) jest na Wyspach według szacunków 916 tysięcy. To ponad 13 razy więcej, niż w 2004 roku. To także pierwsze miejsce wśród obcokrajowców, Polacy stanowią 16,5 proc. wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii o narodowości innej, niż brytyjska.

Najpopularniejsze narodowości inne niż brytyjska w Wielkiej BrytaniiNajpopularniejsze narodowości inne niż brytyjska w Wielkiej Brytanii Brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne (ONS)

W ubiegłym roku, w porównaniu z 2014 najbardziej wzrosła populacja właśnie Polaków (o 63 tys.), dalej Rumunów (o 58 tys.) i Portugalczyków (o 44 tys.).

Jak zauważa w swoim raporcie brytyjski urząd statystyczny, rozszerzenie UE istotnie wpłynęło na strukturę narodowościową na Wyspach. W 2015 roku co ósmy mieszkaniec Wielkiej Brytanii urodził się poza granicami kraju - w 2004 roku był to co jedenasty. 8,7 proc. ma obywatelstwo inne, niż brytyjskie, 10 lat temu było to 5 proc. Od 2004 do 2015 roku liczba mieszkających w Wielkiej Brytanii obcokrajowców wzrosła o prawie 90 proc., w dużej części dzięki napływowi obywateli innych krajów UE, która się potroiła od 2004 (z 1,1 mln do 3,2 mln).

 

Więcej o:
Komentarze (155)
Polaków w Wielkiej Brytanii jest już więcej niż Hindusów - po raz pierwszy w historii
Zaloguj się
 • shipa

  Oceniono 70 razy 70

  ,,Bardzo dokladnie policzyl" to jest ,,bardzo dokladnie tlumaczenie" uzytego przez ONS slowa ,,estimates". Ostatni census byl w Wielkiej Brytanii w 2011, wiec dane, niezaleznie od wielkosci, sa jednak szacunkowe, co wyjasniaja na swojej stronie.

 • manekin1

  Oceniono 80 razy 66

  Z mojego punktu widzenia, tj. osoby która od zawsze pracuje w Polsce i nigdy nie myślała o wyjeździe, imigracja to odpowiedź najbardziej twórczej i przedsiębiorczej grupy ludzi na zastój ekonomiczny i brak perspektyw rozwojowych.

  Prawda jest taka, że politycy z prawa i z lewa uczynili z Polski skansen, zamknęli nas pomiędzy martyrologią, kościołem katolickim a strachem przed Ruskim, Niemcem i pretensją do Żyda. W ostatnich latach doszła do tego religia smoleńska i rzekomo wojujący z Polską islam. Przedsiębiorczość karana jest zaś podatkami, ZUS'ami i zapowiedziami, że za jakieś błędy w rozliczeniach VAT (przy niejasnych przepisach) będzie konfiskował majątki m. in. z jednoosobowej działalności gospodarczej.

  A tymczasem świat nam ucieka. Lekarstwa, technologie, uzbrojenie, metody pozyskiwania energii i cały strumień cywilizacyjnej świadomości powstaje na zachodzie. My, Polacy, mentalnie nie jesteśmy jego częścią. I piszę to z bólem serca, bo jestem Polakiem i kocham mój kraj. Ale dzieci, ze łzami w oczach, zamierzam wysłać na zachód.

 • perkis1234

  Oceniono 53 razy 17

  Szkoda tylko, że ponad 50% tych osób to zwykłe niewykształcone kocmołuchy, cebulaki a'la discopolo, często patologia społeczna.

  Nie dziwie się, że wielu Brytyjczyków ma dość polskiej zarazy.

 • dorsz_pitery

  Oceniono 28 razy 14

  młodzi ludzie wiedzą, że tu nie będzie emerytury, a zarazem wypłaca się cały czas emerytury powyżej 50% ostatniej płacy tylko dlatego, że ktoś urodził się wcześniej

  w tym kraju nie działa konstytucja (równość) i nie ma ŻADNEJ reprezentacji politycznej, która by sie tym zajęła

  wpadają tylko ustawy-anonimy o podwyżkach dla posłów i nawet SUWEREN nie może się dowiedzieć, kto to składa

  podobnie w spółdzielniach miekszkaniowych gdzie rządzi mafia prezesów a sejm daje jej od 25 lat przykrywkę

  rozgonić polityków lub uciekać stąd - wasze szczęście, że młodzi wybierają to drugie

 • Ma Rysia Pa

  Oceniono 7 razy 5

  To już wiem dlaczego PiS chwali się, że spada bezrobocie. Zostają tylko Ci z 500+koryto.

 • mocten

  Oceniono 7 razy 5

  Taki napis mi się wyświetla:
  "Wygląda na to, że korzystasz z adBlocka Dzięki reklamom możemy utrzymywać i rozwijać nasz serwis. Prosimy dodaj nas na whitelistę"
  Zastanowię się, gdy filmiki na gazeta.pl przestaną się same odpalać.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  No to po karpiach w parkowych sadzawkach.

 • hiszpan25

  Oceniono 15 razy 3

  niesamowite ilu Polakow wyjechalo juz z Polski jako odpowiedz na demokratyczne rzady w swoim kraju...
  to wg mnie pokazuje tylko jak bardzo ludzie sa juz zmeczeni niekonczacymi sie walkami o koryto w rezultacie ktorych kraj i jego mieszkancy staja sie tylko coraz biedniejsi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX