Ten raport nie pozostawia złudzeń. Będziemy biedniejsi od naszych rodziców
Badania McKinsey Global Institute dowodzą, że to pierwsza taka sytuacja od 50 lat. Dochody 65-70 proc. gospodarstw domowych w 25 najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata w latach 2005-2014 spadły lub nie zmieniły się, co po II wojnie światowej zdarzyło się po raz pierwszy. Chodzi aż o 560 mln osób. W poprzedniej dekadzie (1993 - 2005) dochody wzrosły w przypadku 98 proc. gospodarstw.
Przyczyną są kryzysy
Autorzy raportu zwracają uwagę, że dzięki zmianom w systemach podatkowych, m.in. ulgom dla najbiedniejszych, dochód rozporządzalny nie poprawił się zaledwie w jednej czwartej gospodarstw w 25 badanych krajach, ale to i tak wynik zdecydowanie gorszy niż zanotowany w poprzedniej dekadzie. Wówczas życie nie poprawiło się kilku milionom ludzi, teraz aż 190 mln obywateli wspomnianych państw.
Najlepiej pod tym względem wypada Szwecja, USA i Francja. Najgorzej - Włochy, Holandia i Wielka Brytania. Sytuacja ludzi młodych i słabo wykształconych jest najtrudniejsza.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest globalny kryzys finansowy, którego efektem są m.in. wzrost bezrobocia czy zahamowanie wzrostu płac. Dodatkowo wiele najbogatszych społeczeństw zmaga się z kryzysem demograficznym, który niesie starzenie się społeczeństwa i zmiany modelu rodziny. Autorzy raportu wskazują spadający udział płac w PKB krajów rozwiniętych.
Będzie coraz biedniej?
Efekty mogą być fatalne. Osoby, których sytuacja materialna pogarsza się, są przekonane, że podobnie będzie z ich dziećmi, co oznacza mniejszą skłonność do posiadania potomstwa, a więc dalsze starzenie się społeczeństwa i wyludnianie krajów. Pauperyzujące się społeczeństwo jest też przeciwko otwartym granicom, wolnemu handlowi i imigrantom.
Ludzi w wieku produkcyjnym będzie ubywać, obciążenie systemów opieki zdrowotnej i emerytalnej będzie rosło. Oznacza to spowolnienie gospodarki.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru