Polacy najechali Tatry. Jest już blisko rekordu odwiedzin. To także więcej pieniędzy dla TOPR

Utrzymuje się gigantyczne zainteresowanie wakacyjnych turystów Tatrami. Liczba gości odwiedzających najwyższe polskie góry w tegoroczne wakacje - jeśli nie pobije - to będzie bliska ubiegłorocznego rekordu.

Każdego roku w Tatry przyjeżdża około 3 mln turystów, najwięcej oczywiście w wakacje. Pełnych danych za tegoroczne lato jeszcze nie ma, wiadomo jednak, że wynik będzie bliski rekordu z 2015 roku, kiedy zanotowano 1,2 mln turystów.

Tatrzański Park Narodowy liczbę wejść w najwyższe polskie góry szacuje na podstawie sprzedaży biletów. 

Tatry, turyści w drodze na GiewontTatry, turyści w drodze na Giewont Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Morskie Oko, Kasprowy Wierch i Dolina Kościeliska

W lipcu br. w Tatry weszło 599 tys. osób. To mniej niż w 2015 roku, kiedy turystów było około 655 tys., ale więcej niż w każdym lipcu w okresie 2011-2014. To efekt m.in. bardzo dobrej pogody w wakacje tego i ubiegłego roku.

Jak każdego lata najwięcej turystów zjechało w Tatry w przedłużony weekend sierpniowy. Z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że pomiędzy 12 a 15 sierpnia na jego teren weszło ponad 140 tys. turystów.

Dzienny rekord w tym roku padł 12 sierpnia, kiedy w Tatry wyszło ponad 32 tys. osób. W ubiegłym roku najwyższą frekwencję zanotowano 14 sierpnia. Najwyższe polskie góry odwiedziło wówczas niemal 40 tys. turystów.

Największym powodzeniem turystów cieszą się niezmiennie Morskie Oko, Kasprowy Wierch i Dolina Kościeliska.

Tatry, Morskie OkoTatry, Morskie Oko Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Z wejść w Tatry finansujemy TOPR

Niezależnie od pory roku wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 5 zł dla osoby dorosłej i 2,50 zł dla osób korzystających z ulg. Dla turystów chcących intensywniej eksplorować Tatry, przewidziano bilety 7-dniowe (normalny w cenie 25 zł, ulgowy - 12,50 zł).

W ostatnich latach wpływy z opłat za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego rosły. W 2010 roku Park pozyskiwał ze sprzedaży biletów 5,8 mln zł, w 2014 roku było to już 7,3 mln zł. 15 proc. zysków z biletów wspiera działalność ratowniczą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki temu wezwanie TOPR do potrzebującego turysty jest bezpłatne.

Śmigłowiec TOPRŚmigłowiec TOPR Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


 

Więcej o: