Najlepszy prezes świata odchodzi. Zmienił tę firmę w prawdziwą farmaceutyczną potęgę

Lars Rebien Sorensen, zdaniem Harvard Business Review ?najlepszy prezes świata?, odchodzi z firmy farmaceutycznej Novo Nordisk. Sorensen odejdzie ze stanowiska z końcem roku. Zastąpi go Lars Fruergaard Jorgensen, dzisiaj wiceprezes spółki z duńskiego Bagsvard.

Sorensen pracuje w Novo Nordisk 35 lat, jej prezesem był 16 lat. W tym czasie spółka stała się największym na świecie producentem insuliny, kontrolując 47 proc. globalnego rynku produktów insulinowych. Uważa się, że Lars Rebien Sorensen w dużym stopniu
przyczynił się do obecnej pozycji Novo Nordisk.

Lars Rebien SoerensenLars Rebien Soerensen fot. Novo Nordisk

To był zaszczyt

Firma szczególnie dobrze radzi sobie na rynku północnoamerykańskim, który np. odpowiadał za 61 proc. wzrostu Novo Nordisk w 2014 roku. Sporym sukcesem w USA było zatwierdzenie w końcu 2014 roku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) leku na otyłość Saxenda, produkowanego przez spółkę, na czele której stał Sorensen.

- To był zaszczyt pracować w tym miejscu ponad 30 lat i służyć jako prezes w okresie, w którym udało nam się rozwijać działalność, zbudować silną markę i wdrożyć nowe, ważne produkty z korzyścią dla naszych pacjentów, udziałowców oraz pracowników – napisał Lars Rebien Sorensen w oświadczeniu.

Główna siedziba firmy Novo NordiskGłówna siedziba firmy Novo Nordisk fot. Novo Nordisk

Nowy prezes jest dumny i pokorny

Jorgensen powiedział, że przejmując stery w spółce jest „dumny i pokorny”. Przyszły prezes dodał, że spółka Novo Nordisk nigdy nie była większa i nie miała większego portfolio. Z drugiej strony zauważa, że „mamy do czynienia z bezprecedensową konkurencją”.

- Kocham wyzwania, dlatego nie mogę sobie wyobrazić nic bardziej ekscytującego niż stanowisko prezesa w Novo Nordisk, firmie, której służyłem ponad 25 lat i która jest moją prawdziwą pasją – powiedział Lars Fruergaard Jorgensen.

Produkcja insuliny, Kalundborg, DenmarkProdukcja insuliny, Kalundborg, Denmark fot. Novo Nordisk

Novo Nordisk wśród najbardziej pożądanych pracodawców

Zatrudniająca ponad 41,5 tys. osób spółka, którą do 31 grudnia kieruje Lars Rebien Sorensen, to marka ceniona wśród pracowników w Europie.

W czerwcu br. Instytut Great Place to Work opublikował listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. Laureaci zostali wybrani spośród blisko 2,3 tys. laureatów 19 list krajowych, w których Great Place to Work organizuje swój konkurs. Novo Nordisk zajmuje na tej liście 14. Miejsce, wyprzedzając m.in. Hilton, McDonald's czy Johnson&Johnson.

Novo Nordisk cenią także polscy menadżerowie. Spółka z 6,1 proc. wskazań znalazła się na piątym miejscu w kategorii firm z branży farmaceutycznej i medycznej.

W Polsce firma Novo Nordisk działa od 1991 roku i dziś zatrudnia ponad 160 osób. Biuro Novo Nordisk zlokalizowane jest w Warszawie, gdzie znajduje się także biuro regionu Europy Wschodniej, skupiającego 17 krajów.

Zobacz też WIDEO: Google stworzył prawdziwy zaczarowany ołówek? Możliwości tego urządzenia są niezwykłe

Więcej o: