Brudne ulice, droższe parkowanie, a nawet pogrzeby. Zaskakujący efekt skandalu Volkswagena

W niemieckim Wolfsburgu ulice są rzadziej sprzątane, miasto wyłącza oświetlenie, więcej trzeba płacić za parkowanie, a nawet za pogrzeby. Wszystko to efekt finansowych problemów Volkswagena.

Jeszcze dwa lata temu koncern z Wolfsburga zarobił niemal 11 mld euro. Rok później był już zmuszony zaraportować stratę w wysokości 1,6 mld euro. To efekt głośnej dieselgate, czyli afery z fałszowaniem poziomu emisji spalin. Drastyczne pogorszenie wyników finansowych wpłynęło na wysokość płaconych przez firmę podatków. Jak szacuje serwis dw.com, w 2014 r. firma odprowadziła w Niemczech około 2 mld euro podatków, a w 2015 r. – już tylko około 800 mln euro. Najwięcej straciły przez to miasta i gminy, w których VW ma zakłady produkcyjne. Przyzwyczajone do tego, że pieniądze koncernu zapewniają im dostatnie życie, nagle zostały zmuszone do oszczędności.

VOLKSWAGEN-SUPPLIERS/VOLKSWAGEN-SUPPLIERS/ FABIAN BIMMER / REUTERS / REUTERS

 W Wolfsburgu, który jest główną siedzibą firmy, wpływy do miejskiej kasy z podatku od działalności gospodarczej zmniejszyły się z 253 mln euro w 2014 r. do 52 mln euro w 2015 r. Z kolei w gminie Weissach, gdzie centrum badawczo-konstrukcyjne ma należąca do koncernu forma Porsche, wpływy podatkowe spadły w tym samym okresie z 70 mln euro do 38,8 mln euro. Dlatego lokalne władze przestały dopłacać do zajęć uniwersytetów ludowych, zajęć muzycznych dla dzieci a także... niemal trzykrotnie podniosły opłaty za pogrzeby.

Oszczędności musiały też poszukać inne miasta, w których koncern płaci podatki. I tak w Brunszwiku opłaty za parkowanie i ceny niektórych usług komunalnych wzrosły o 20 procent. W Zwickau opóźniony został remont szkoły. Z kolei w Emden trzeba więcej płacić za przedszkola, ulice są rzadziej sprzątane, wyłączono też oświetlenie w dzielnicy przemysłowej – wylicza dw.com.

Więcej o:
Komentarze (29)
Brudne ulice, droższe parkowanie i pogrzeby. Zaskakujący efekt skandalu Volkswagena
Zaloguj się
 • qwasyx

  Oceniono 4 razy 2

  Witam serdecznie,
  sianie propagandy w stylu pozny Gomolka? Na zachodzie, a jeszcze lepiej w Niemczech jest zle!
  Szanowny Panie Ceregra,
  proponuje zajrzec do budzetow miast, w ktorych sa zaklady produkcyjne VW w Polsce.
  To tylko tak sugestia, bo VW to nie tylko Brunschwig, Zwicka i Kassel.
  Pozdrawiam
  PS
  Jesli mozna to jeszcze jedno: jesli juz Brunszwik to moze i spolszyczy Pan rowniez nazwe miasta Zwickau.
  Mam nadzieje ze dobre stare Breslau albo Oppeln Panu nie przeszkadza?!

 • mercx

  Oceniono 1 raz 1

  dwa lata temu VW zarobił 11 mld euro. Rok później strata 1,6 mld euro. bilans 9,5 MILIARDA EURO ZYSKU. ale jest tragedia. katastrofa. to gdzie te zyski idą ???

 • Oceniono 1 raz 1

  Pozwoliłam sobie przesłać autorowi teksu zdjęcia ulic centrum Wolfsburga z godziny 07:45, żeby sam zdecydował czy jest głupi czy zły. Bo tylko idiota pisze na zlecenie nie spróbowawszy nawet sprawdzić, czy zlecony tekst trzyma się faktów; lub też człeczyna z gruntu zły, który napisze wszystko i jest mu obojętne, że kłamie. Fakty: na odcinku 1,5 km deptaku pracowały 2 ekipy pielące klomby kwiatowe, 3 maszyny myjące trotuar, 4 panów z dmuchawami którzy oczyszczali zakamarki z liści (wzdłuż części deptaku jest aleja platanów), 2 ekipy + 2 auta wymieniały worki w koszach na śmieci. Dodam, że o 07:45 ekipy kończyły już swoja pracę (oprócz tych od zieleni miejskiej), deptak był nie tylko oczyszczony z liści, ale i WYMYTY. Dla pewności przejechałam trasę aż do dworca- wyglądała tak jak ścisłe centrum. Panie Piotr Ceregra, Wybierz się Pan do Wolfsburga. Zobaczysz, hektary zieleni miejskiej wystrzyżonej na 2 cm, pojeździsz sobie ścieżkami rowerowymi (tylko kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych w obszarze 7 km ścisłego centrum), że o trasach rowerowych leśnych nie wspomnę. Ten "biedny" Wolfsburg stać na zapewnienie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci uczących się i zapewnieniu niezmiennej ceny biletów autobusowych komunikacji miejskiej od 3 lat.

 • kolumb21

  Oceniono 3 razy 1

  Klamstwo. Zyje w Brraunschweigu ( wasza idiotyczna pisownia Brunszwik ) i nie ma to miejsca co wy tutaj wypisujecie. A zeby bylo smiesniej to wam powiem ze do tego pracuje v VW i nic nie zgadza sie z tym co tutaj rozpowszechniacie,

 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  "wyglada na to, ze korzystasz z adblocka"

  tak k...a korzystam a wiecie czemu?
  bo na tej stronie ADBLOCK BLOKUJE 54!!!!!!!!!!!!!! ELEMENTY

  nie bedziecie napierd...c po 50 reklam to wylacze
  bedziecie walic jak janusze biznesu po 50 reklam to sorry ja wiem ze wam sie wydaje ze skoro wszedzie sa bilboardy to na portalu trzeba zrobic tak samo

 • sonix24

  0

  A u nas duże firmy nie płacą podatków bo robią optymalizację. To jak ma tu być normalnie i dobrze?!?!?!?!

 • faur

  0

  szkoda... a taki ładny był... niemiecki

 • dyktator_bolandy

  0

  opłaty za pogrzeby? a bogatej pomroczni jest zasiłek pogrzebowy wypłacany każdemu,nawet za Kulczyka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX