Brexit? Jaki Brexit. Ceny najmu w Wielkiej Brytanii najwyższe w historii

Marcin Kaczmarczyk
Średnio za wynajęcie domu lub mieszkania w Wielkiej Brytanii trzeba było zapłacić w lipcu 846 funtów. Najwięcej w historii.

O ile faktycznie nadchodzący Brexit studzi bardzo rynek nieruchomości komercyjnych na Wyspach - szczególnie w Londynie - to jednak, na pierwszy rzut oka, nie widać, by wpłynął on na ceny wynajmu mieszkań i domów. Te w Wielkiej Brytanii rosną.

Wg najnowszych danych Your Move, jednej z największych angielskich agencji pośrednictwa nieruchomości posiadającej aż 285 oddziałów, w lipcu ceny wynajmu mieszkania lub domu na w Anglii i Walii były najwyższe w historii. Sięgnęły średnio 846 funtów - za miesiąc wynajmu - i są wyższe o 5,2 proc. niż rok wcześniej.

Czytaj więcej: Brexit już zabił między innymi transakcję roku na rynku nieruchomości komercyjnych w Londynie

Najwięcej przy tym wzrosły - o blisko 15 proc. do 924 funtów - w południowo-wschodniej Anglii, co agencja tłumaczy większą liczbą osób zainteresowanych przeniesieniem w ten rejon z drogiego Londynu.

W stolicy Zjednoczonego Królestwa przy tym cały czas wynajęcie mieszkania kosztuje najwięcej - średnio 1225 funtów miesięcznie. Najmniej za to za mieszkanie w Anglii i Walii zapłacimy w regionie Yorkshire and the Humber - 565 funtów.

Your Move przeprowadził też ankietę wśród wynajmujących właścicieli angielskich nieruchomości. Spytał ich, czy chcą kupić kolejne mieszkania lub domy na wynajem. I aż 72 proc. pytanych stwierdziło, że ma taki zamiar. Co ważne, spytano ich o to już po referendum dotyczącym wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Brexitu bardzo obawia się również około 300 tys. angielskich emerytów

Wyjątkowy Londyn. Brexit jednak widać

Nie wszędzie ceny najmu mieszkań i domów wzrosły. W Londynie, choć są najwyższe, to w porównaniu do lipca ubiegłego roku spadły o 0,7 proc. Dodajmy, że wtedy – latem 2015 roku - Your Move zanotował najwyższe średnie ceny najmu w stolicy Wielkiej Brytanii. Sięgnęły 1301 funtów.

Spadki cen najmu mieszkań w Londynie raportują też inni pośrednicy. Knight Frank np. zauważa spadek cen wynajmu w samym centrum Londynu o 4,1 proc. w stosunku do danych z ubiegłorocznego lipca.

Dodatkowo zauważa, że w przeciągu trzech miesięcy - do lipca - liczba ofert w centrum Londynu wzrosła o 40 proc., a liczba c potencjalnie chętnych do ich wynajęcia tylko o 7,2 proc.

To wszystko sugeruje, zdaniem pośredników, że jednak Brexit zmienia nie tylko rynek nieruchomości komercyjnych w Londynie. Widać, że jeżeli dojdzie do Brexitu, to jednak część osób mieszkających w Londynie, wyjedzie z miasta i przez to ceny domów i mieszkań oraz ceny ich najmu mogą się zmniejszyć. Nie wiadomo jednak, jak dużo będzie tych osób i jak bardzo wpłynie to na dalsze zmiany na brytyjskim rynku nieruchomości.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Więcej o: