Żywność jest najdroższa od 15 miesięcy. Drożeje nabiał, oleje roślinne i cukier

Globalne ceny żywności wzrosły do najwyższego poziomu od ponadroku. Drożeją wszystkie grupy żywności poza produktami zbożowymi.

Indeks cen żywności wzrósł o 1,9 proc. w sierpniu br. I jest to stały trend – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Drożeje nabiał, oleje roślinne, cukier

Jak podaje FAO, indeks odzwierciedlający ceny 73 rodzajów żywności był w sierpniu o 6,9 proc. wyższy niż rok wcześniej. W sierpniu podrożały nabiał, olej roślinny i cukier.

Możliwość globalnego eksportu zmniejszyła spadająca produkcja mleka w UE. Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w porównaniu z lipcem o 8,6 proc.

Ceny olejów roślinnych wzrosły o 7,4 proc., to reakcja na niższą niż prognozowaną produkcję oleju palmowego w Malezji, a także zapotrzebowanie na import, które zgłosili niektórzy konsumenci, na przykład Chiny i Indie.

Cukier drożał o 2,5 proc. w efekcie umocnienia brazylijskiego reala (Brazylia to największy producent i eksporter cukru na świecie) oraz oczekiwań deficytu cukru na światowych rynkach.

Zboże tanieje

Właściwie spadł tylko indeks cen zbóż (o 3 proc.). To efekt rekordowych zbiorów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych oraz ogromnej ilości niskiej jakości pszenicy, wykorzystywanych jako pasza dla zwierząt.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa podniosła szacunki zbiorów zbóż na świecie na lata 2016-17 o 0,9 proc. do 2566 mld ton. Zbiory pszenicy mają być wyższe o 1,2 proc. i sięgnąć rekordowego poziomu 740,7 mln ton. Zapasy zboża wzrosły o 4,5 procent do 663,7 mln ton.

Więcej o: